Jak pozbyć się prusaków?

Latem borykamy się z plagą komarów, much i os. Zarówno w miastach, jak i na wsiach, w domach i mieszkaniach gnieżdżą się również prusaki. Są bardzo inwazyjne i szybko opanowują całe domostwo. Dlatego widząc choćby jednego, można mieć pewność, że pojawianie się całej kolonii to tylko kwestia czasu. Są nie tylko uciążliwe, ale groźne dla zdrowia, ponieważ mogą powodować alergie oraz być nosicielami wielu niebezpiecznych chorób wirusowych czy bakteryjnych. Aby się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po sprawdzone środki: zarówno domowe, jak i chemiczne preparaty. Jak usunąć z domu prusaki?

Prusak
Prusak ©123RF/PICSEL

Prusaki. Co trzeba o nich wiedzieć?

Prusak
©123RF/PICSEL

Karaczany prusaki są owadami z rodziny zadomkowatych. Mają jasnobrązowy odwłok z ciemniejszymi przebarwieniami. Mierzą od 10 do 13mm długości. Posiadają dobrze rozwinięte skrzydła, których nie wykorzystują do latania. Prusaki są bardzo zwinne, szybko się poruszają oraz wspinają po pionowych i płaskich powierzchniach. Unikają kontaktu z człowiekiem, dlatego najczęściej można je spotkać w nocy. W poszukiwaniu pożywienia, którym są zapasy zgromadzone w spiżarni, pokonają praktycznie każdą przeszkodę.

Jak rozpoznać obecność prusaków?

Prusaki są bardzo płochliwe, dlatego ze swoich kryjówek wychodzą najczęściej nocą. O obecności prusaków w domu mogą świadczyć jaja oraz odchody (wyglądają jak ziarenka zmielonej kawy). Poza tym w różnych zakamarkach można znaleźć wylinki oraz martwe owady. Jeśli istnieje choć cień podejrzeń, że w domu zalęgły się prusaki, należy działać zdecydowanie. Choć nie kąsają ludzi, mogą być nosicielami wielu chorób bakteryjnych i wirusowych (gruźlicy, cholery, dżumy). Te uciążliwe owady mogą także powodować alergie.

Jak pozbyć się prusaków?

Ocet
©123RF/PICSEL

Choć prusaki są bardzo odporne na głód, powinno się w pierwszej kolejności utrudnić im dostęp do pokarmu. Najlepiej utrzymywać w domu porządek, usunąć wszystkie nieczystości, resztki i okruszki, a także na bieżąco wynosić śmieci. Podczas sprzątania zdarza się również odkrywać kryjówki oraz złożone jaja, które trzeba zniszczyć. Do sprzątania można użyć octu. Nie tylko jest naturalnym i ekologicznym środkiem dezynfekującym, ale także ma drażniącą prusaki woń. Do pozbycia się owadów warto wykorzystać zioła, które mają intensywny zapach i skutecznie odstraszą szkodniki, dlatego w zakamarkach można rozmieścić np. kilka listków liści laurowych albo kocimiętkę.

Domowe trutki

W pozbyciu się prusaków równie skuteczne mogą okazać się domowe trutki, które można wykonać samodzielnie. Szkodliwy dla karaczanów jest kwas borowy. Można kupić go w internecie albo aptekach. Jak go wykorzystać? Wystarczy wymieszać go z cukrem i rozmieścić na podstawkach w różnych miejscach w domu. Innym sposobem jest zmieszanie kwasu z ugotowanymi żółtkami jajek i uformowanie kulek, które należy rozłożyć w zakamarkach. Trzeba jednak pamiętać, że kwas borowy jest silnie trujący, zwłaszcza dla dzieci i zwierząt domowych.

Pułapki na karaczany

Piwo
©123RF/PICSEL

Prusaki są bardzo żarłoczne, dlatego można przygotować na nie sidła, z których trudno się im wydostać. Można zaparzyć dużą ilość kawy (z fusami) i przelać ją do słoika, o który należy oprzeć linijkę lub kawałek tektury (aby ułatwić prusakom wejście). Rano można całą zawartość zalać wrzątkiem, by zabić owady. Zamiast kawy można użyć piwa, w którym się utopią.

Ostatnia deska ratunku

Jeśli domowe metody nie okażą się skuteczne, należy sięgnąć po środki chemiczne dostępne w marketach budowlanych i specjalistycznych sklepach. Wszelkie trutki należy często wymieniać, ale również pilnować przed dziećmi i pupilami. Ostateczności można skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas