Jak prawidłowo rozliczyć PIT - poradnik dla emerytów i rencistów 2023
Od 15 lutego 2023 r. można będzie składać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Dla seniorów często bywa to jednak skomplikowane. Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Który druk wybrać i w jaki sposób przesłać go do urzędu skarbowego? Przedstawiamy gotowy poradnik dla emerytów i rencistów 2023.
Większość osób pobierających świadczenie emerytalne lub rentowe nie musi martwić się rozliczeniem z fiskusem, ponieważ wszelkie formalności wypełni za nie ZUS. Są jednak pewne wyjątki.
Spis treści:
Rozliczenie z urzędem skarbowym - czy każdy emeryt musi wypełniać PIT?
Osoby, które przeszły na emeryturę i nie osiągają żadnych dodatkowych dochodów, nie mają obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym. Nie muszą więc wysyłać rocznej deklaracji PIT.
Do rozliczenia rocznych dochodów emeryta zobowiązany jest ZUS. Przygotowuje on deklarację PIT-40A i samodzielnie dostarcza do odpowiedniego oddziału urzędu skarbowego, a także do podatnika.
Tak samo wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających świadczenie przedemerytalne czy zasiłek przedemerytalny.
Jeśli natomiast emeryt chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, musi wypełnić druk PIT-OP i samodzielnie dostarczyć go do urzędu skarbowego.
Czytaj również: Dodatkowe pieniądze do emerytury. Dla kogo?
Praca na emeryturze. Jaki PIT?
Nieco zmienia się to w przypadku seniorów, którzy w ubiegłym roku rozliczeniowym osiągali inne dochody niż świadczenie z ZUS-u i chcą skorzystać z ulg lub odliczeń, a także tych, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub dorosłym dzieckiem.
W takiej sytuacji muszą się oni rozliczyć na zeznaniu podatkowym PIT-37 albo PIT-36. Mają na to czas do końca kwietnia 2023 r.
Emeryci rozliczający się z urzędem skarbowym mogą skorzystać z kilku ulg, takich jak:
- ulga prorodzinna,
- ulga rehabilitacyjna (obejmuje również zakup niektórych leków),
- ulga termomodernizacyjna,
- ulga na Internet
PIT można rozliczyć i dostarczyć do urzędu skarbowego tradycyjnie lub online.
Czytaj również: Waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej 14,8 proc.
Rozliczenie PIT dla rencisty
Renciści, którzy nie posiadają żadnego dodatkowego źródła dochodu, poza świadczeniem wypłacanym z ZUS również nie muszą samodzielnie dokonywać rocznego rozliczenia podatkowego.
ZUS przesyła do urzędu skarbowego deklarację PIT-40A (jeśli podatnikowi nie przysługuje nadpłata) lub PIT-11A (jeśli przysługuje nadpłata) najpóźniej do końca stycznia. Do końca lutego dostarcza ją również podatnikowi.
Jeśli rencista otrzymywał w ubiegłym roku rozliczeniowym dodatkowe dochody, chce się rozliczyć ze współmałżonkiem lub skorzystać z przysługujących mu ulg, musi samodzielnie wypełnić i dostarczyć PIT -37 lub PIT- 36.