Reklama

Jak prawidłowo rozliczyć PIT - poradnik dla emerytów i rencistów 2023

Od 15 lutego 2023 r. można będzie składać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Dla seniorów często bywa to jednak skomplikowane. Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Który druk wybrać i w jaki sposób przesłać go do urzędu skarbowego? Przedstawiamy gotowy poradnik dla emerytów i rencistów 2023.

Większość osób pobierających świadczenie emerytalne lub rentowe nie musi martwić się rozliczeniem z fiskusem, ponieważ wszelkie formalności wypełni za nie ZUS. Są jednak pewne wyjątki. 

Rozliczenie z urzędem skarbowym - czy każdy emeryt musi wypełniać PIT?

Osoby, które przeszły na emeryturę i nie osiągają żadnych dodatkowych dochodów, nie mają obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym. Nie muszą więc wysyłać rocznej deklaracji PIT.

Do rozliczenia rocznych dochodów emeryta zobowiązany jest ZUS. Przygotowuje on deklarację PIT-40A i samodzielnie dostarcza do odpowiedniego oddziału urzędu skarbowego, a także do podatnika. 

Reklama

Tak samo wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających świadczenie przedemerytalne czy zasiłek przedemerytalny.

Jeśli natomiast emeryt chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, musi wypełnić druk PIT-OP i samodzielnie dostarczyć go do urzędu skarbowego.

Czytaj również: Dodatkowe pieniądze do emerytury. Dla kogo?

Praca na emeryturze. Jaki PIT?

Nieco zmienia się to w przypadku seniorów, którzy w ubiegłym roku rozliczeniowym osiągali inne dochody niż świadczenie z ZUS-u i chcą skorzystać z ulg lub odliczeń, a także tych, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub dorosłym dzieckiem.

W takiej sytuacji muszą się oni rozliczyć na zeznaniu podatkowym  PIT-37 albo PIT-36. Mają na to czas do końca kwietnia 2023 r.

Emeryci rozliczający się z urzędem skarbowym mogą skorzystać z kilku ulg, takich jak:

  • ulga prorodzinna, 
  • ulga rehabilitacyjna (obejmuje również zakup niektórych leków),
  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga na Internet

PIT można rozliczyć i dostarczyć do urzędu skarbowego tradycyjnie lub online. 

Czytaj również: Waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej 14,8 proc.

Rozliczenie PIT dla rencisty

Renciści, którzy nie posiadają żadnego dodatkowego źródła dochodu, poza świadczeniem wypłacanym z ZUS również nie muszą samodzielnie dokonywać rocznego rozliczenia podatkowego. 

ZUS przesyła do urzędu skarbowego deklarację PIT-40A  (jeśli podatnikowi nie przysługuje nadpłata) lub PIT-11A (jeśli przysługuje nadpłata) najpóźniej do końca stycznia. Do końca lutego dostarcza ją również podatnikowi. 

Jeśli rencista otrzymywał w ubiegłym roku rozliczeniowym dodatkowe dochody, chce się rozliczyć ze współmałżonkiem lub skorzystać z przysługujących mu ulg, musi samodzielnie wypełnić i dostarczyć PIT -37 lub PIT- 36.

Sprawdź: Czy wydłużenie wieku emerytalnego będzie niezbędne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | emeryci i renciści | rozliczenia PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy