Jak prawidłowo rozliczyć PIT - poradnik dla emerytów i rencistów 2023

Od 15 lutego 2023 r. można będzie składać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Dla seniorów często bywa to jednak skomplikowane. Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Który druk wybrać i w jaki sposób przesłać go do urzędu skarbowego? Przedstawiamy gotowy poradnik dla emerytów i rencistów 2023.

Prawidłowe rozliczenie formularza PIT dla wielu starszych osób bywa skomplikowane. Na jakim druku powinni się rozliczać emeryci i renciści?
Prawidłowe rozliczenie formularza PIT dla wielu starszych osób bywa skomplikowane. Na jakim druku powinni się rozliczać emeryci i renciści?123RF/PICSEL
Prawidłowe rozliczenie formularza PIT dla wielu starszych osób bywa skomplikowane. Na jakim druku powinni się rozliczać emeryci i renciści?
Prawidłowe rozliczenie formularza PIT dla wielu starszych osób bywa skomplikowane. Na jakim druku powinni się rozliczać emeryci i renciści?123RF/PICSEL

Większość osób pobierających świadczenie emerytalne lub rentowe nie musi martwić się rozliczeniem z fiskusem, ponieważ wszelkie formalności wypełni za nie ZUS. Są jednak pewne wyjątki.

Rozliczenie z urzędem skarbowym - czy każdy emeryt musi wypełniać PIT?

Osoby, które przeszły na emeryturę i nie osiągają żadnych dodatkowych dochodów, nie mają obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym. Nie muszą więc wysyłać rocznej deklaracji PIT.

Do rozliczenia rocznych dochodów emeryta zobowiązany jest ZUS. Przygotowuje on deklarację PIT-40A i samodzielnie dostarcza do odpowiedniego oddziału urzędu skarbowego, a także do podatnika.

Tak samo wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających świadczenie przedemerytalne czy zasiłek przedemerytalny.

Jeśli natomiast emeryt chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, musi wypełnić druk PIT-OP i samodzielnie dostarczyć go do urzędu skarbowego.

Praca na emeryturze. Jaki PIT?

Nieco zmienia się to w przypadku seniorów, którzy w ubiegłym roku rozliczeniowym osiągali inne dochody niż świadczenie z ZUS-u i chcą skorzystać z ulg lub odliczeń, a także tych, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub dorosłym dzieckiem.

W takiej sytuacji muszą się oni rozliczyć na zeznaniu podatkowym  PIT-37 albo PIT-36. Mają na to czas do końca kwietnia 2023 r.

Emeryci rozliczający się z urzędem skarbowym mogą skorzystać z kilku ulg, takich jak:

  • ulga prorodzinna, 
  • ulga rehabilitacyjna (obejmuje również zakup niektórych leków),
  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga na Internet

PIT można rozliczyć i dostarczyć do urzędu skarbowego tradycyjnie lub online.

Emeryci, którzy nie posiadają innego źródła dochodu, nie muszą samodzielnie wypełniać deklaracji PIT, ponieważ robi to za nich ZUS
Emeryci, którzy nie posiadają innego źródła dochodu, nie muszą samodzielnie wypełniać deklaracji PIT, ponieważ robi to za nich ZUS123RF/PICSEL

Rozliczenie PIT dla rencisty

Renciści, którzy nie posiadają żadnego dodatkowego źródła dochodu, poza świadczeniem wypłacanym z ZUS również nie muszą samodzielnie dokonywać rocznego rozliczenia podatkowego.

ZUS przesyła do urzędu skarbowego deklarację PIT-40A  (jeśli podatnikowi nie przysługuje nadpłata) lub PIT-11A (jeśli przysługuje nadpłata) najpóźniej do końca stycznia. Do końca lutego dostarcza ją również podatnikowi.

Jeśli rencista otrzymywał w ubiegłym roku rozliczeniowym dodatkowe dochody, chce się rozliczyć ze współmałżonkiem lub skorzystać z przysługujących mu ulg, musi samodzielnie wypełnić i dostarczyć PIT -37 lub PIT- 36.

Michał Szczygieł wyznał, czego nie akceptuje.Zdanowicz pomiędzy wersamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas