Jak przywitać się z obcym kotem? Naukowcy odkryli najlepszy sposób

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Naukowcy mogli znaleźć najlepszy sposób na zawołanie kota. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest nasze zachowanie i ton głosu. Jak więc sprawić, żeby obcy kot chciał mieć z nami kontakt i nam zaufał?

Koty w wyjątkowy sposób reagują na interakcję z ludźmi
Koty w wyjątkowy sposób reagują na interakcję z ludźmi 123RF/PICSEL

Fascynujący świat kotów. Jak zwrócić ich uwagę?

Naukowcy we Francji, pod przewodnictwem Charlotte de Mouzon być może odkryli najskuteczniejszy sposób na przywołanie nieznanego kota, w taki sposób, by zwierze chciało mieć z nami kontakt i nam zaufało.

Koty, częściej niż psy, wykazują sporą dozę nieufności i braku zainteresowania nowym, obcym człowiekiem. Na miłość zwierzęcia czasem trzeba sobie zasłużyć i mocno się o nią postarać.

Jednak zespół naukowców odkrył, że koty mieszkające w kociej kawiarni najszybciej reagują na nieznajomego człowieka, gdy ten używa zarówno wskazówek głosowych, jak i wizualnych, aby zwrócić ich uwagę. Koty również wydawały się bardziej zestresowane, gdy człowiek całkowicie je... ignorował, dając kotom pole do zainicjowania kontaktu.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Laboratorium Etologii Porównanej i Poznania na Uniwersytecie Paris Nanterre, kierowanego przez Charlotte de Mouzon.

Koty okazują człowiekowi swoje zainteresowanie, gdy poczują się pewnie i komfortowo
Koty okazują człowiekowi swoje zainteresowanie, gdy poczują się pewnie i komfortowo 123RF/PICSEL

De Mouzon od kilku lat bada tajniki interakcji kotów i ludzi. W październiku 2022 roku opublikowała artykuł sugerujący, że koty domowe potrafią z łatwością odróżnić głos swojego właściciela od głosu nieznajomego, a także często potrafią rozpoznać, kiedy właściciel bezpośrednio zwraca się tylko do nich.

Nowe badania De Mouzon nie pozostawiają wątpliwości

Duża część badań de Mouzon polegała na izolowaniu, a następnie badaniu konkretnego aspektu komunikacji między kotami i ludźmi, takiego jak sygnały głosowe.

W ramach najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie Animals, francuska badaczka chciała lepiej zrozumieć, w jaki sposób koty reagują na różne sposoby komunikacji z osobą, której wcześniej nie znały.

"Kiedy się z nimi komunikujemy, co jest dla nich ważniejsze? Czy chodzi o wskazówki wizualne, czy o wskazówki głosowe? To było początkowe pytanie naszych badań" - powiedziała de Mouzon w rozmowie z Gizmodo.

Koty okazały zainteresowanie badaczce w wyjątkowym momencie
Koty okazały zainteresowanie badaczce w wyjątkowym momencie 123RF/PICSEL

Badania zostały przeprowadzone w jednej z kocich kawiarni wśród 12 kotów. Badaczka testowała różne wzorce zachowań, proponując je kotom przy poznaniu. Mówiła do nich w określony sposób, patrzyła, lub w ogóle nie patrzyła, wykonywała gesty, lub siedziała nieruchomo.

Okazało się, że koty zbliżyły się do de Mouzon najszybciej, gdy używała ona wskazówek głosowych i wizualnych. Zespół był jednak zaskoczony faktem, że koty szybciej reagowały na same sygnały wizualne niż na sygnały głosowe. 

De Mouzon zwraca uwagę, że opiekuowie zazwyczaj uwielbiają nadawać swoim zwierzętom "koci głos", więc doszli do wniosku, że kawiarniane koty będą lepiej reagować na wokalizacje. Obecnie francuscy naukowcy wysuwają teorię, że ta preferencja może być inna w przypadku kotów wchodzących w interakcję z obcymi ludźmi niż w przypadku ich właścicieli.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas