Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Kąpiel to bardzo ważny element pielęgnacji psa. Nierzadko jednak okazuje się bardzo stresująca dla czworonoga - zwłaszcza gdy nie jest do niej przyzwyczajony. Zmuszanie psa do kąpieli to najgorsze rozwiązanie, bo przyniesie w tym przypadku rezultat przeciwny do zamierzonego. Jeśli psa oswoi się z kąpielą stopniowo, będzie na nią reagował z radością, merdając ogonem. Jak to zrobić?

Psa trzeba przyzwyczajać do kąpieli stopniowo
Psa trzeba przyzwyczajać do kąpieli stopniowo123RF/PICSEL

Jak oswoić psa z kąpielą?

Pies zachęcony do kąpieli będzie ją uznawał za przyjemność
Pies zachęcony do kąpieli będzie ją uznawał za przyjemność123RF/PICSEL

Kąpiel to jedna z wielu czynności, do których trzeba psa przyzwyczajać od szczeniaka. Drugim warunkiem powodzenia w edukacji jest cierpliwość i łagodne podejście. Wywieranie na czworonogu presji i szarpanie go da opłakane skutki i spowoduje, że na widok wanny będzie wpadał w panikę. 

W pierwszej kolejności psa trzeba oswoić z wszystkimi przedmiotami służącymi do pielęgnacji. Pupil powinien mieć możliwość obwąchania brodzika czy innego miejsca, w którym będzie kąpany. Najlepiej wsadzić go do pustej wanny czy brodzika i przez pewien czas się z nim pobawić. Ten prosty zabieg spowoduje, że miejsce kąpieli będzie wyzwalało u psa pozytywne skojarzenia. Przy okazji kolejnych ćwiczeń pies powinien wejść do brodzika już dobrowolnie. Każde pozytywne i pożądane zachowanie psa warto nagradzać głaskaniem, pochwałami słownymi i smakołykiem.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Gdy kąpiesz psa, zadbaj o odpowiednią temperaturę wody

Psa trzeba przyzwyczajać do kąpieli od szczeniaka
Psa trzeba przyzwyczajać do kąpieli od szczeniaka123RF/PICSEL

Kolejny etap szkolenia powinien już polegać na ćwiczeniach z wodą. Gdy pies znajdzie się już blisko brodzika czy wanny, trzeba odkręcić wodę - wszystko po to, aby pupil oswoił się z jej szumem. W tym czasie trzeba też ustawić odpowiednią temperaturę wody. Jeśli pies zareaguje na szum wody spokojnie, można powoli skierować na niego delikatny strumień wody i kontynuować kąpiel. 

Gdyby jednak pupil się wystraszył, trzeba zaniechać polewania go wodą; nadal oswajać go z jej szumem i okazać mu czułość. Głaskanie i chwalenie psa spowoduje, że pies się uspokoi i gdy ponownie skieruje się na niego strumień wody, zareaguje spokojnie i nie będzie się wyrywał. Warto też zadbać o matę antypoślizgową, która ułatwi pielęgnację psa i wszystkie kosmetyki przeznaczone do kąpieli mieć w zasięgu ręki, aby psa nie zostawiać samego nawet  na chwilę.

Bądź cierpliwy i nigdy nie zmuszaj psa do kąpieli

Pies pokocha kąpiel
Pies pokocha kąpiel123RF/PICSEL

Jeśli pies podczas każdej kąpieli będzie starannie oswajany z poszczególnymi czynnościami i opanuje lęk przed tym, co było dla niego wcześniej nieznane, zacznie dobrowolnie i chętnie wykonywać polecenia swojego pana i sama kąpiel stanie się dla niego przyjemnością i okazją do zabawy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas