Jak rozpoznać ruję u kotki?
Nadchodząca wiosna daje o sobie znać na wiele sposobów. Dni stają się dłuższe i coraz cieplejsze, powoli budzą się do życia rośliny. W tym czasie wiele niesterylizowanych kotek przeżywa także okres godowy, który dla ludzi może być bardzo uciążliwy. Dowiedz się, jak rozpoznać ruję u kotki i jak jej pomóc w tym czasie.
Ruja u kotek
Ruja u kotek występuje w różnym czasie. U zwierząt wychodzących trwa najczęściej od stycznia aż do września. Jednak mruczki mieszkające w domach, z powodu przebywania w oświetlonych pomieszczeniach, mogą mieć ruję praktycznie przez cały rok. Sam newralgiczny okres trwa od siedmiu do dziesięciu dni.
Jak poznać ruję?
Trudno przeoczyć ruję u kotki, ponieważ zmienia się jej zachowanie. Pierwszy okres płodności może pojawić się między 4. a 12. miesiącem życia. Podczas rui kotka zachowuje się niespokojnie, jest również pobudzona i domaga się intensywnych pieszczot. Często również ociera się o swoich właścicieli, a także o wszystkie meble w domu. Kotka z rują bardzo głośno mruczy i miauczy (dźwięki przypominają odgłos płaczącego dziecka). Do tego dochodzi znaczenie terenu moczem, który może mieć bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny zapach.
Zwróć uwagę na jej zachowanie!
Kotki z rują mogą również zachęcać swoim zachowaniem kocurów do prokreacji. Przyjmują wtedy bardzo charakterystyczną pozycję: przednie łapki zginają i przybliżają brzuch do podłogi, a tylne prostują i stąpają z jednej na drugą. Charakterystyczne są również zmiany w wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych. Są one nabrzmiałe oraz silnie ukrwione. Niestety, typowe objawy rui u kotek mogą pojawiać się w różnym natężeniu albo w ogóle nie występować.
Jak przerwać ruję u kotki?
Przerwanie rui u kotki nie jest łatwe. Jednym ze sposobów jest dopuszczenie do niej kocura, ale wiąże się to z nieplanowaną ciążą i odpowiedzialnością za powstały miot. Częste kocie ciąże mogą prowadzić do zmian nowotworowych oraz bardzo niebezpiecznego dla nich ropomacicza.Niektórzy stosują środki farmakologiczne, które przerywają ruję. Niestety, mogą być bardzo szkodliwe dla kociego organizmu.
Jak uchronić kotkę przed rują?
Choć istnieją środki farmakologiczne, które pomagają skrócić okres występowania rui, to ich stosowanie może poważnie zaszkodzić zdrowiu kota. Jedyną skuteczną metodą jest zabieg sterylizacji, który uchroni kotkę przed niechcianą ciążą, ale zmniejszy także ryzyko występowania groźnych chorób w przyszłości.
Jak ulżyć kotce?
Jeśli zależy nam, aby w przyszłości kotka doczekała się potomstwa, ale jej zachowanie w czasie rui jest uciążliwe, można jej pomóc. Przede wszystkim wystarczy czasem zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu, gdzie przebywa kotka, a także starać się unikać kontaktu fizycznego. Dotykanie, głaskanie i pieszczoty mogą ją pobudzić do wzmożonej aktywności.