Jak usunąć sierść psa i kota z domu? Skuteczne sposoby

Obecność w domu czworonożnego pupila wiąże się z wieloma obowiązkami. Każdy, kto go posiada, musi stawić czoło m.in. wszechobecnej w domu sierści. Oczywiście, można nauczyć swojego psa lub kota, aby nie przesiadywał na ulubionej kanapie, jednak działanie to nie zawsze ma sens – trzeba podjąć zdecydowane kroki. Męczą cię resztki futra na dywanie albo ulubionym ubraniu? Chcesz się jej szybko i łatwo pozbyć? Z artykułu dowiesz się, jak usunąć sierść psa i kota z domu.

Pies i kot
Pies i kot ©123RF/PICSEL

Pierwsze kroki

Czesanie psa
©123RF/PICSEL

Na początku powinno się ograniczyć ilość zrzucanej przez czworonoga sierści. Najprostszą metodą jest jego regularne wyczesywanie - pozwoli to pozbyć się martwego włosia, zanim dostanie się na ulubiony fotel albo dywan. Najlepiej robić to podczas spaceru, wtedy nie trzeba się martwić, że sierść spadnie niepostrzeżenie na niechciane miejsce. Ważna jest częstotliwość wyczesywania: psy z krótszą sierścią należy poddać temu zabiegowi raz lub dwa razy w tygodniu, natomiast te z długą sierścią trzeba czesać codziennie. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku posiadania kota. Oczywiście, zabieg ten nie spowoduje, że problem zniknie, ale systematycznie wykonywany ograniczy występowanie sierści.

Meble

Odkurzanie podłóg
©123RF/PICSEL

Metodą na pozbycie się zanieczyszczeń z drewnianych mebli jest używanie ściereczki z mikrofibry. Pozwoli to na usunięcie kurzu i sierści z płaskich powierzchni. Najlepiej, aby stosując tę metodę użyć również preparatów antystatycznych w areozolu, dzięki którym sierść będzie osiadała rzadziej.

Podłogi

Receptą na czyste podłogi jest ich codzienne odkurzanie. Warto zaopatrzyć się w urządzenie, które ma dużą moc ssącą. Jeśli powierzchnie pokryte są dywanami, przyda się tzw. turboszczotka, czyli końcówka odkurzacza, w której zamontowany jest wałek, który podnosi ich strukturę i wciąga zalegającą w nim sierść. Można też spróbować wykorzystać tańsze rozwiązanie – na rynku dostępne są miotły z gumowym włosiem. Idealnie sprawdzą się w usuwaniu sierści z podłóg i tapicerek oraz - co ważne - nie wznoszą sierści w powietrze.

Meble tapicerowane

Czyszczenie tapicerki
©123RF/PICSEL

Meble powinno się czyścić za pomocą odkurzacza z odpowiednią końcówką. Sprawdzi się też zwykła gumowa rękawiczka, którą przeciera się tapicerowane powierzchnie. Delikatnie zwilżona guma powoduje, że włosy zbijają się w kłębki, które łatwiej jest usunąć. Zamiennie można użyć zwykłej gąbki, którą wcześniej namacza się w wodzie z dodatkiem płynu do płukania tkanin. Jej chropowata powierzchnia sprawia, że wbita sierść oderwie się od fotela czy kanapy. Warto pokryć ulubione meble narzutą: wystarczy ją raz na jakiś czas ściągnąć, wytrzepać i wyprać w pralce z dodatkiem płynu antystatycznego.

Ubrania

©123RF/PICSEL

Sierść to prawdziwy wróg czarnych ubrań, ale nie tylko. Można się jej łatwo pozbyć za pomocą suchej, gumowej rękawicy. Poza tym, sklepy oferują specjalne rolki z klejącym papierem, który ściąga zalegające włosie. Niestety, im więcej go na powierzchni, tym trzeba zużyć więcej rolek. W zastępstwie pomoże pakowa taśma klejąca, której pasek trzeba przykleić do tkaniny i oderwać zdecydowanym ruchem. Piorąc ubrania, do bębna pralki warto wrzucić zwykłą, kuchenną ściereczkę – jej struktura pozwoli pozbyć się sierści wbitej w ubrania. Zabawną, ale skuteczną metodą na szybkie pozbycie się sierści, jest wykorzystanie elektrostatycznych właściwości nadmuchanego balona. Potarty o materiał, elektryzuje się i działa jak magnes, do którego przyczepi się niechciane owłosienie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas