Jak wyczyścić sztuczną choinkę? Będzie wyglądała jak nowa
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Obowiązkowym elementem wystroju wnętrz w tym czasie jest oczywiście bożonarodzeniowe drzewko. Sztuczne choinki są praktyczne i – jeśli wybierzemy te solidnie wykonane – mogą przetrwać lata. Przed rozłożeniem w salonie plastikowego drzewka sprzed roku, należy je jednak porządnie wyczyścić. Jak zrobić to prawidłowo?
Ludzie dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej z nich należą zwolennicy żywych drzewek bożonarodzeniowych. Drugą grupę tworzą fani sztucznych choinek. Chociaż żywe drzewka pięknie pachną i wyglądają dostojnie, mogą przysporzyć wielu problemów. Sosny zwykle trzeba ubierać w rękawiczkach, ponieważ ich igły są wyjątkowo ostre i kłujące. Ponadto często zaczynają osypywać się już w pierwszych dniach po udekorowaniu. Myśl o uporczywym zamiataniu domu co kilka godzin skutecznie potrafi zniechęcić osoby, które planują zakup żywego drzewka.
Iglaki wykonane z plastiku bez wątpienia mają wiele zalet. Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele pięknych modelki, które łudząco przypominają prawdziwe choinki. Jeśli wybierzemy drzewko wykonane solidnie i z troską o najdrobniejsze szczegóły, możemy po zakończeniu świąt porządnie zabezpieczyć je folią i schować na strychu - w tym stanie przeczeka do następnych świąt!
Zobacz również: Jodła, świerk czy sosna. Która choinka postoi najdłużej?
Sztuczną choinkę powinno się czyścić dwa razy w roku: przed rozpakowaniem jej i położeniem w salonie oraz po zakończeniu okresu bożonarodzeniowego, gdy ściągniemy już z niej ozdoby.
To, w jaki sposób zabrać się za czyszczenie choinki zależy od tego, z czego drzewko jest wykonane. Iglaki z plastiku możemy po prostu włożyć do wanny i obficie oblać wodą. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich zalegających pomiędzy gałęziami zanieczyszczeń. Po kąpieli należy pozostawić choinkę do całkowitego wyschnięcia.
Zupełnie inaczej powinniśmy postąpić, jeśli choinka ma części wykonane z metalu. Wówczas zanurzenie drzewka odpada - to doprowadziłoby do rdzewienia. Najlepiej jest lekkim podmuchem suszarki pozbyć się zalegającego pomiędzy sztucznymi igłami kurzu. Możemy też delikatnie przetrzeć gałęzie, używając do tego miękkiej ściereczki.
Zobacz również: Tych choinek nie kupuj na święta. Zwróć uwagę na te szczegóły
Dlaczego warto porządnie wyczyścić sztuczną choinkę, zanim ponownie wstawimy ją do salonu? Choinka przechowywana przez rok na strychu lub w piwnicy niszczeje - nawet jeśli zabezpieczona jest w odpowiedni sposób. Pomiędzy igłami z plastiku gromadzi się kurz, który może uczulać.
Alergię szczególnie często powodują drzewka bożonarodzeniowe przetrzymywane w niewłaściwych warunkach. Jeśli w schowku wilgotność powietrza jest wysoka, pomiędzy sztucznymi gałęziami mogą gromadzić się również roztocza i pleśnie. Wówczas należy poważnie rozważyć zakup nowej choinki.
Zobacz również: Ile trzeba zapłacić za choinkę na Święta?