Jak zafarbować jajka domowymi sposobami?

Wielkanoc tuż, tuż; zatem w ferworze świątecznych porządków nie wolno zapomnieć, oczywiście, o jajkach. Zanim zgodnie z tradycją umieścimy je w koszyczku i poświęcimy w Wielką Sobotę, musimy odpowiednio je przygotować. Najpopularniejszą metodą jest barwienie ich na jednolity kolor, czyli kraszenie (stąd nazwa - kraszanki). Jakich specyfików użyć, aby prezentowały się pięknie na świątecznym stole? Po które sprawdzone metody sięgały nasze babcie i mamy? Dlaczego warto zwrócić uwagę na kolor skorupki? Sprawdźmy.

Jajka to symbol świąt
Jajka to symbol świąt ©123RF/PICSEL

Farbowanie jaj: Od czego zacząć?

Kraszanki
©123RF/PICSEL

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni sposób farbowania jajek. Można skorzystać z gotowych specyfików dostępnych w sklepach, bądź zrobić je samodzielnie. Aby powstały naturalne barwniki, trzeba się odpowiednio wcześnie przygotować. Niezbędne są akcesoria: garnek, składniki do barwienia, ręczniki papierowe, metalowa łyżka oraz podstawki. Z samym farbowaniem też nie warto zwlekać. Najlepiej zacząć działać dzień przed poświęceniem koszyczka, czyli w Wielki Piątek.

Co należy przygotować?

Na początku trzeba wykonać naturalny barwnik. W tym celu odpowiednie składniki umieszczamy w garnku i zalewamy je gorącą wodą (muszą być nią całe zakryte) i zostawiamy na 24 godziny. Kolorować jajka można na dwa sposoby. Pierwszy zakłada zalanie już ugotowanych jaj gorącym wywarem i pozostawienie wszystkiego na całą noc, drugi zaleca gotowanie surowych jaj przez około pięć minut w barwniku (im dłuższe gotowanie, tym kolor będzie intensywniejszy). Dla trwałości efektu w obu przypadkach można dodać łyżkę octu.

Jakie składniki wybrać?

Kraszanki
©123RF/PICSEL

Użycie naturalnych składników pozwoli uzyskać oryginalny efekt:

- na kolor zielony barwi pokrzywa, szpinak, szczypiorek i młode żyto

- na kolor różowy barwi burak

- na kolor pomarańczowy barwi marchewka i dynia

- na kolor czerwony barwią suszone jagody, łupiny z cebuli czerwonej

- na kolor żółty barwi łupina z orzecha i cebula albo kurkuma

- na kolor brązowy barwi łupina z orzecha

- na kolor czerwony barwi sucha łupina cebuli

- na kolor niebieski barwią owoce tarniny

- na kolor fioletowy barwi czerwona kapusta.

Ważne wskazówki

* Jeśli chcemy, by kolor był intensywniejszy, należy dodać do wywaru mniej wody; jeśli barwa ma być delikatna, trzeba użyć jej więcej.

* Po wyciągnięciu kraszanek z wody należy umieścić je na ręczniku papierowym, by odciekł nadmiar płynu.

* Na koniec kraszanki umieszczamy na podstawkach.

Przydatne informacje

Kraszanki
©123RF/PICSEL

Aby proces farbowania jaj zakończył się pełnym sukcesem, uwzględnij kilka kluczowych kwestii:

* Pamiętaj, że im jaśniejsza skorupka jajka, które się będzie barwić, tym kolor będzie bardziej intensywny.

* Dłuższe pozostawienie jajka w barwniku albo dłuższe w nim gotowanie również wpływa na jego kolor.

* Aby efekt był trwały po zakończeniu gotowania, można kraszanki "utrwalić" lakierem do włosów (uwaga, chodzi jedynie o te, których nie będzie się później spożywać), bądź posmarować je odrobiną oleju.

* Aby jajka nie popękały, należy je wcześniej namoczyć na kilka godzin w osolonej wodzie albo do ich gotowania dodać łyżkę soli.

* By uzyskać oryginalne wzory, podczas przygotowania kraszanek można przed ich ugotowaniem przykleić do skorupek np. małe liście, które po zabarwieniu utworzą fantazyjny deseń.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas