Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Po czym poznać, że kot ma gorączkę? Niepokojące zmiany w zachowaniu pupila mogą świadczyć o tym, że zmaga się z chorobą. Osowiałość, brak apetytu i chęci do zabawy to tylko niektóre z nich. Zanim zdecydujesz się na wizytę u weterynarza, dowiedz się, jak sprawdzić temperaturę u kota. Nie jest to trudne, a pozwoli zyskać informacje na temat stanu zdrowia zwierzaka.

Zmierz kotu temperaturę, jeśli niepokoi cię jego zachowanie
Zmierz kotu temperaturę, jeśli niepokoi cię jego zachowanie123RF/PICSEL

Jaka jest prawidłowa temperatura kota?

To podstawowy parametr, dzięki któremu można określić stan kota. Trzeba wziąć pod uwagę, że prawidłowa temperatura może mieścić się w różnych przedziałach. Wiele zależy od wieku zwierzęcia, rasy, a nawet pory dnia.

Przyjmuje się, że temperatura ciała dorosłego kota powinna wynosić 38-39,2°C. Jeśli termometr wskaże wartość 39,5°C lub większą, jest to oznaka poważnego zagrożenia dla zwierzaka - konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza. Zwracać uwagę należy też na zbyt niskie wyniki. Temperatura na poziomie 37,8°C lub niższym wskazuje na hipotermię u kota.

U młodych kociąt kwestia temperatury wygląda trochę inaczej. Prawidłowe wskazania powinny oscylować w okolicach 36-37°C.

Gorączka u kota - objawy

Pomiar temperatury u kota należy przeprowadzić, gdy zwierzak jest odrętwiały, nie ma chęci do zabawy i stara się cały czas przebywać w osamotnieniu, szukając trudno dostępnych kryjówek. Traci apetyt, nie reaguje nawet na swoje ulubione przysmaki, a kocie ciało staje się wyraźnie cieplejsze niż zazwyczaj. Może pojawić się zwiększone pragnienie oraz potrzeba snu.

Jak zmierzyć kotu temperaturę - co przygotować?

Apatia u kota jest niepokojącym objawem
Apatia u kota jest niepokojącym objawem

Zadanie to nie jest trudne, lecz należy pamiętać o zasadach, dzięki którym mierzenie temperatury u kota będzie nie tylko miarodajne, ale przede wszystkim bezpieczne i możliwie jak najbardziej komfortowe dla miauczącego pupila.

Przygotuj termometr cyfrowy z krótkim czasem pomiaru i elastyczną końcówką. Zrezygnuj ze szklanego termometru rtęciowego. Podczas pomiaru kot może wykonać nagły ruch i zniszczyć urządzenie, co jest dla niego niebezpieczne. Dodatkowo samo mierzenie temperatury trwa zdecydowanie dłużej.

Przydadzą się jednorazowe chusteczki, wazelina (ewentualnie olej roślinny) oraz alkohol do odkażenia termometru po skończonym pomiarze. Jeśli kot źle reaguje na tego typu manewry i jest niespokojny, owiń go kocem lub ręcznikiem.

Pomiar temperatury kota krok po kroku

Mierzenie temperatury u kota przeprowadź ostrożnie, ale szybko
Mierzenie temperatury u kota przeprowadź ostrożnie, ale szybko123RF/PICSEL

Dobrze jest poprosić drugą osobę o asystowanie i przytrzymanie zwierzęcia. Końcówkę termometru posmaruj wazeliną, która ułatwi aplikację. Nie wykonując gwałtownych ruchów, podnieś ogon kota i powoli umieść termometr w odbycie. Wprowadzaj go, delikatnie obracając, na głębokość 2 cm. Wyjmij termometr po usłyszeniu dźwięku, oznaczającego koniec pomiaru. Końcówkę termometru wytrzyj chusteczką i zdezynfekuj alkoholem.

Ważne!

Jeśli okaże się, że temperatura kota nie jest w normie, nie podawaj żadnych leków z domowej apteczki. Obserwuj pupila i koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Pamiętaj, że temperatura kota waha się w zależności od jego rytmu dobowego i aktywności. Wieczorem zazwyczaj jest wyższa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas