Jak zrobić preparat ochronny na łapy dla twojego pupila?
Zima wiąże się z niskimi temperaturami, śniegiem, lodem i solą na chodnikach. Co prawda jesteśmy w stanie odpowiednio się przed tym chronić. Jednak czy twój pupil jest odpowiednio zabezpieczony? Wychodząc z nim na spacer zimą, zastanów się, czy śnieg i lód nie spowodują bolesnego odmrożenia na odsłoniętych poduszkach na jego łapkach. Dodatkowo sól na chodnikach może poparzyć łapki, tworząc bolesne i trudno gojące się rany. Dlatego zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie łapek twojego zwierzaka. Zrób domowy preparat, a po każdym spacerze wymyj łapki i nasmaruj je przygotowanym kremem.
Składniki są w pełni naturalne i przyjazne zwierzętom, dlatego nie musisz obawiać się, że twój czworonóg może mieć po nich problemy. Potrzebujesz olejku kokosowego, oliwę z oliwek i odrobinę wosku pszczelego. Mają one działanie nawilżające, przeciwzapalne i łagodzące. Jeżeli chcesz, możesz dodać również odrobinę olejku lawendowego, którego działanie jest podobne. Przyczyni się do regeneracji podrażnionych tkanek i zadziała przeciwbakteryjnie.
Pamiętaj jednak, że to preparat dla twojego pupila, dlatego sprawdź wcześniej, czy nie będzie uciekał od zapachu olejku lawendowego. Jeżeli nie, śmiało możesz dodać niewielką ilość. Nie zapominaj, że psy mają około 100 razy bardziej wyczulony węch, dlatego uważaj z ilością. To co dla ciebie jest niewyczuwalne, dla twojego psa może mieć już bardzo intensywny aromat.
Potrzebne składniki:
1 szklanka organicznego olejku kokosowego, 1 szklanka oliwy z oliwek, 4 łyżki wosku pszczelego, opcjonalnie możesz dodać 12 kropli olejku lawendowego i ½ łyżeczki płynnej witaminy E.
Olejek kokosowy rozpuść w kąpieli wodnej, dodaj oliwę z oliwek i wosk pszczeli. Mieszaj dokładnie do całkowitego rozpuszczenia się wosku. Następnie dodaj olejek lawendowy i witaminę E. Całość ponownie dokładnie wymieszaj i przelej do słoika ze szczelną zakrętką. Po całkowitym zastygnięciu, krem jest gotowy do użycia.
Preparat wcieraj w poduszki na łapkach przed spacerem lub po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry zwierzęcia. Zapobiegnie podrażnieniom i skutecznie złagodzi już powstałe rany po soli. Pamiętaj jednak, że po nasmarowaniu łapek zwierzak nie powinien chodzić po śliskich powierzchniach. Ten sposób jest również skuteczny podczas letnich upałów. Wówczas gorące powierzchnie również mogą okazać się niebezpieczne dla łapek twojego pupila.