Jaką choinkę wybrać na święta? Najlepsze gatunki
Choinka jest nieodłącznym atrybutem Bożego Narodzenia i w żadnym domu nie może zabraknąć świątecznego drzewka. Niezależnie od tego, czy jest ono sztuczne czy prawdziwe, wprowadza do naszego wnętrza wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat. Gdy decydujemy się na zakup żywej choinki, często pojawiają się wątpliwości w kontekście tego, jaki gatunek najlepiej wybrać. Oto przegląd różnych rodzajów świątecznych drzewek.
Świerk pospolity
Świerk pospolity to zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej wybierany na świąteczne drzewko gatunek. Wiąże się to z długą tradycją z nim związaną, stosunkowo niską ceną, sprzyjającym dekorowaniu kształtem oraz intensywnym zapachem, który dla wielu od razu kojarzy się ze świętami. Świerk - mimo mnóstwa walorów - ma też kilka wad. Przede wszystkim dosyć szybko gubi igły, które potrafią też mocno urazić czy wręcz uszkodzić skórę.
Świerk srebrny
Świerk srebrny, zwany także świerkiem kłującym, jest równie popularny. Charakteryzuje się sztywnymi i bardzo ostrymi igłami, które za to są bardziej trwałe i nie opadają tak szybko. Podobnie jak świerk pospolity ma intensywny zapach, który od razu wprowadza świąteczny klimat. Wyróżnia się charakterystycznym, lekko niebieskim zabarwieniem.
Jodła kaukaska
Jodła kaukaska cieszy się znacznie mniejszym wzięciem, co podyktowane jest chociażby znacznie wyższą ceną. Nie zmienia to faktu, że jest to bardziej szlachetne drzewko. Jego zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość. Może pięknie wyglądać w naszych domach nawet miesiąc po wigilii lub dłużej. Igły nie są ostre i nie spadają tak szybko jak w przypadku świerków. Do walorów jodły kaukaskiej zalicza się też intensywny, ciemnozielony kolor. Niestety, na jej niekorzyść przemawia całkowity brak zapachu.
Sosna pospolita
Sosnę pospolitą zalicza się do grona najchętniej wybieranych świątecznych drzewek. Ceniona jest na pewno za niską cenę i oryginalny wygląd. Sosny są zazwyczaj niesymetryczne, co pozwala nam na uzyskanie choinki innej niż wszystkie. Wyróżnia ją też intensywny, żywiczny zapach. Wadą mogą być jednak długie, rzadkie igły, które szybko opadają. Proces ten postępuje w warunkach domowych, gdzie utrzymywane są wysokie temperatury.