Jaka emerytura przy zarobkach 7000 zł brutto? Sprawdź przybliżoną kwotę

Opracowanie Tomasz Kromp

Obowiązujący w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, większość polskich seniorów decyduje się przejść na emeryturę zaraz po ukończeniu wymaganego wieku. Na jak wysokie świadczenie mogą liczyć osoby, które zarabiały 7000 zł brutto? Odpowiadamy.

Jaką emeryturę można otrzymać, zarabiając 7000 zł brutto?
Jaką emeryturę można otrzymać, zarabiając 7000 zł brutto?123RF/PICSEL

Jak obliczyć emeryturę 2024 z brutto na netto?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, w jaki sposób przeliczyć emeryturę z brutto na netto. Okazuje się, że nie jest to takie trudne.

Emerytura brutto to kwota przed potrąceniem składki zdrowotnej, która wynosi 9 proc. oraz zaliczki na podatek dochodowy wynoszącej 12%. Trzeba jednak zaznaczyć, że odprowadzenie podatku dotyczy wyłącznie seniorów, których świadczenie emerytalne przekracza 2500 zł brutto.

Przykładowo – osoba, której przysługuje emerytura minimalna w wysokości 1780,96 zł brutto, może obliczyć emeryturę netto poprzez pomnożenie kwoty przez 9 proc., a następnie odjęcie uzyskanego wyniku od emerytury brutto. Wskutek tych obliczeń uzyskujemy emeryturę netto wynoszącą około 1620,65 zł.

Gdzie sprawdzić, ile należy mi się emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nalicza emeryturę w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy, środki zapisane na subkoncie oraz średnie dalsze trwanie życia (wartość ta jest corocznie aktualizowana przez Główny Urząd Statystyczny). Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie rządowej, wysokość swojej przyszłej emerytury można sprawdzić w zakładce "Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego" dostępnej na profilu PUE ZUS.

Świadczeniobiorcy mogą także skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który jest dostępny na stronie ZUS. W oszacowaniu przyszłej emerytury pomoże również doradca emerytalny.

Osoby, które ukończyły 100 rok życia otrzymają dodatkową emeryturę
Osoby, które ukończyły 100 rok życia otrzymają dodatkową emeryturęMarek BazakEast News

Jaka emerytura przy zarobkach 7000 zł brutto?

Na jaką emeryturę mogą liczyć osoby zarabiające 7000 zł brutto? Okazuje się, że końcowa kwota zależy od wielu czynników.

Jak podaje "DGP", aby otrzymać 4000 zł emerytury, obecni 40-latkowie musieliby zarabiać więcej niż 9000 zł miesięcznie. W przypadku kobiet rzeczona kwota musiałaby być jeszcze wyższa i wynosić ponad 11000 zł. Różnica wynika z wieku emerytalnego – w przypadku kobiet jest to 60 lat, a mężczyzn – 65 lat (zakładamy, że w obydwóch przypadkach seniorzy przechodziliby na emeryturę od razu po osiągnięciu wymaganego wieku).

Biorąc pod uwagę te informacje, można spróbować określić to, ile mniej więcej będzie wynosić świadczenie osób, które zarabiają proporcjonalnie mniej, czyli w tym przypadku 7000 zł brutto. Okazuje się, że w przypadku mężczyzn byłoby to około 3100 zł emerytury, a kobiet – 2550 zł emerytury.

Trzeba pamiętać o tym, że są to wartości przybliżone. Może się bowiem okazać, że za kilka lat system emerytalny się zmieni bądź poziom inflacji znacząco wpłynie na wysokość świadczeń.

Matteo Brunetti: We Włoszech trudno wyszukać dobrą włoską restaurację, bo oceny turystów wprowadzają w błąd INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas