Jakie są korzyści z posiadania psa w domu?
Wielu z nas przyznaje, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jego bezwarunkowa miłość jest tego najlepszym dowodem. Posiadanie czworonoga uczy dyscypliny, empatii oraz konsekwencji. Jeśli spełnimy jego podstawowe potrzeby, to zyskamy towarzysza zabaw oraz domowego terapeutę. Okazuje się, że obecność psa korzystnie wpływa na nasze zdrowie, co potwierdzają liczne badania. Osoby, które posiadają w domu czworonożnego przyjaciela, są mniej podatne na alergie oraz szereg groźnych chorób. Jak zwierzę wpływa na nasze samopoczucie? Przekonajmy się.
Pies przyjacielem człowieka
Korzyści z posiadania psa jest wiele. Przede wszystkim zyskujemy wiernego towarzysza, który będzie z nami przebywał na co dzień. Czworonożny przyjaciel może być też naszym "nauczycielem" - wyostrzy nasze zmysły, nauczy wrażliwości i porozumiewania się bez słów. Naukowcy z uniwersytetu w Leicester dowiedli, że dzieci wychowujące się w domach, gdzie obecny jest czworonóg, mają lepsze zdolności komunikacyjne i są bardziej rozwinięte społeczne: nie mają problemów w grupach rówieśniczych i rzadziej popadają w konflikty. Mając psa, jesteśmy też zobowiązani do wychodzenia z nim na częste spacery. Mamy wtedy okazję do zaciskania więzi społecznych wśród sąsiadów i szansę na poznanie kogoś nowego.
Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa
Wyjście na spacer pomaga nie tylko nawiązywać relacje, ale wymusza na nas podjęcie aktywności fizycznej. Pies potrzebuje solidnej dawki ruchu nie tylko, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne - dzięki temu zachowuje sprawność. Spacer to aktywność fizyczna korzystna dla osób w każdym wieku. Zapobiega bólowi mięśni i stawów, pomaga utrzymać zdrową sylwetkę i kondycję oraz chroni przed groźnymi chorobami cywilizacyjnymi. Codzienne spacery pozwalają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz niwelują zbyt wysokie stężenie cholesterolu w organizmie.
Pies chroni nas przed infekcjami
Kontakt z psem pozytywnie wpływa na nasz układ odpornościowy. Dzięki niemu jesteśmy mniej podatni na infekcje. Poza tym przebywanie ze zwierzakami chroni dzieci przed występowaniem alergii. Okazuje się, że osoby, które mają zwierzęta w domu, rzadziej zapadają na różne choroby, np. katar sienny czy astmę. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że 8-letnie dzieci, które mają w domu psy, mogą się pochwalić lepszymi mechanizmami obronnymi organizmu niż ich rówieśnicy, którzy na co dzień nie przebywają ze zwierzętami.
Pies ochroni cię przed zawałem
Posiadanie psa w domu może skutecznie uchronić nas przed zawałem oraz udarem mózgu. Potwierdzają to wyniki badań opublikowanych na łamach czasopisma wydanego przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia zawału serca u posiadaczy psów jest niższe o przeszło 33%, natomiast wystąpienie udaru o 27%. Analizując wyniki badań, szacuje się, że ryzyko zgonu w wyniku zawału u ludzi, którzy obcują na co dzień z psem, jest aż o 65% niższe niż u osób, które nie posiadają czworonoga.
Naturalny sposób na stres
Obecnie wielu z nas cierpi z nadmiaru stresu. Jego występowanie jest na co dzień szkodliwe, gdyż ma zgubny wpływ na zdrowie człowieka. Kontakt z psem pozwala się nam odprężyć. Uwaga, jaką poświęcamy pupilowi, zapewnia odpoczynek dla umysłu. Stajemy się wyciszeni i spokojni. Podobny efekt przynosi głaskanie psa. Dotyk miękkiego i puszystego futra powoduje, że obniża się ciśnienie, a stres się zmniejsza. Dlaczego tak się dzieje? To dzięki oksytocynie, nazywanej inaczej hormonem miłości. Uczucie, którym darzymy naszych czworonożnych przyjaciół, sprawia, że jesteśmy mniej podatni na depresję, a nasze samopoczucie się poprawia. Dlatego dla osób nieposiadających własnego psa ratunkiem może być dogoterapia.