Jakie warzywa dla psa? Lista warzyw, które można podawać psu
Właściwe żywienie psa to temat, który powinien interesować każdego opiekuna. Choć chcemy dla naszych pupili jak najlepiej, często nieświadomie popełniamy błędy, które mogą poważnie odbić się na zdrowiu zwierzaków. Jak wygląda kwestia warzyw w diecie psa? Są tylko zbędnym dodatkiem, czy może wartościowym uzupełnieniem jadłospisu? Czy pies w ogóle może jeść warzywa? Wyjaśniamy zawiłości związane z prawidłową dietą pupili.
Żywienie psa: O czym trzeba pamiętać?
O psach mówi się, że to względni mięsożercy. Co kryje się pod tym pojęciem? Wraz z biegiem czasu, zmiany nawyków, a przede wszystkim ewolucji, zwierzęta przystosowały się do spożywania produktów nie tylko pochodzenia zwierzęcego. Psi żołądek dobrze radzi sobie z trawieniem artykułów roślinnych, które mogą być źródłem cennych witamin oraz błonnika działającego zbawiennie na układ pokarmowy.
Bezwzględnie trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każde warzywo jest bezpieczne dla zwierzaka. Niektóre mogą powodować bolesne wzdęcia i inne problemy żołądkowe, część z nich zawiera toksyczne dla psów substancje. Nie należy również zmuszać pupila do jedzenia produktów, które ewidentnie mu nie smakują.
Jakie warzywa może jeść pies?
Wśród warzyw dobrych dla psa wyróżnia się przede wszystkim:
- Marchew,
- Buraki,
- Pietruszkę (podawać można zarówno korzeń warzywa, jak i świeżą natkę, najlepiej jak najbardziej rozdrobnioną),
- Seler,
- Czerwoną paprykę słodką,
- Ogórki,
- Dynię.
Jakie korzyści wynikają z włączenia ich do diety psa? Przede wszystkim są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera pracę jelit i chroni zwierzęta przed zaparciami. Część z nich (zwłaszcza seler) ma działanie moczopędne, więc pomaga w eliminowaniu toksyn z organizmu. Witaminy i składniki mineralne obecne w składzie warzyw wzmacniają odporność, a także pomagają obniżać ciśnienie krwi, co jest kluczowe nie tylko w ludzkiej diecie.
Zobacz też: Psy z włosami: Jaką rasę wybrać?
Warzywa dla psa: Gotowane czy surowe?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy do kilku czynników. Gotowanie warzyw zmniejsza ich wartość odżywczą, ale jednocześnie ułatwia ich trawienie. Poddawanie jarzyn obróbce termicznej poleca się zwłaszcza w przypadku komponowania diety szczeniąt oraz psich seniorów. Gotowane warzywa dla psa przygotowywać należy bez jakichkolwiek dodatków - przypraw i tłuszczu, a przed podaniem ich pupilowi, upewnić się, że ostygły.
Nie należy bagatelizować znaczenia surowych warzyw dla psa. Zwierzakom poleca się podawać w tej formie zwłaszcza marchewkę, buraka i ogórki. Nie tylko zachowują pełnię składników odżywczych, ale przez swoją chrupiącą strukturę zamieniają się w interesującą dla pupila rozrywkę i sprzyjają utrzymaniu higieny zębów. Jeśli twój pies nie do końca radzi sobie z ich gryzieniem, ale jednocześnie widać, że jest to dla niego atrakcyjny smakołyk, surowe warzywa możesz zetrzeć na tarce lub pokroić na mniejsze kawałki. To bardzo dobry i bezpieczny sposób na rozszerzanie diety szczeniąt.
Zakazane warzywa dla psa
By wiedza na temat prawidłowego żywienia zwierząt domowych była kompletna, czas zapoznać się z produktami, których nie można podawać psom. Pod żadnym pozorem nie należy dzielić się z pupilem jedzeniem z naszych talerzy. Choć podczas posiłku może patrzeć błagalnym wzrokiem, na nas spoczywa odpowiedzialność za zdrowie psa. Uleganie słodkim oczom to nie wyraz troski, a poważny błąd. Nasze posiłki zwykle wzbogacamy przyprawami i tłuszczem, które szkodzą zwierzakom.
Jak wygląda lista warzyw niedozwolonych dla psa?
Ziemniaki: Często goszczą w polskich domach, lecz nie powinny lądować w psiej misce. Choć gotowane kartofle nie wyrządzają wielkich szkód, nie mają dla zwierzaka żadnych substancji odżywczych, mogą za to obciążać układ trawienny.
Cebula, czosnek, szczypior i por: Mogą działać drażniąco, a do tego zawierają substancje toksyczne dla zwierząt. Negatywne działanie wykazuje zwłaszcza tiosiarczan sodu, którego obecność w diecie prowadzi do anemii, zaburzeń na tle trawiennym, może grozić także śmiercią zwierzaka.
Pomidory: Zwłaszcza te nie do końca dojrzałe są źródłem solaniny i tomatyny, czyli składników, które mogą zagrażać życiu psa. Niebezpieczne są przede wszystkim dla starszych zwierzaków i psów ze skłonnością do alergii. Co prawda dojrzałe pomidory podawane w niewielkich porcjach są bezpieczniejsze, ale lepiej nie ryzykować.
Szpinak, szczaw i rabarbar: Słyną z wielu dobroczynnych właściwości, ale nawet ludzie muszą uważać podczas włączania ich do diety. Warzywa te zawierają kwas szczawiowy, który może prowadzić do poważnych zaburzeń układu moczowego, w tym kamicy nerkowej.
Warzywa kapustne i rośliny strączkowe: Nawet po ugotowaniu stają się przyczyną wzdęć i bóli brzucha. Unikać należy szczególnie bobu, który dodatkowo utrudnia psiemu organizmowi przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.