Jemioła: urzeka zapachem i prozdrowotnym działaniem
Jemioła to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych symboli świąt Bożego Narodzenia. Według przesądów ludowych,osoby, które pocałują się w święta pod jemiołą, będą ze sobą całe życie. Jemioła stanowi nie tylko uroczą dekorację, ale także urzeka swoim zapachem. Poza walorami estetycznymi ma jeszcze te prozdrowotne. Okazuje się, że jemioła ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Świetnie wpływa na krew i układ trawienny, a także reguluje ciśnienie krwi. Podpowiadamy, jak możemy wykorzystać ją w celach prozdrowotnych.
Słów kilka o jemiole
Jemioła to krzew pasożytniczy, który należy do rośliny gązewnikowatych. Obecnie można ją spotkać w obszarach całej Europy i Azji. Jemiołę charakteryzuje długa i symetrycznie rozgałęzioną łodyga, a także listki przypominającymi łezki, które pokrywa delikatny meszek. W łodydze i liściach jemioły znajdziemy potężną dawkę witamin. Trudno się dziwić, że od lat w wielu miejscach świata jemioła uznawana jest za leczniczą i świętą roślinę.
Właściwości jemioły
Prozdrowotne właściwości jemioły potwierdzają badania naukowe. Udowodniono, że jemioła wpływa pozytywnie na pracę całego organizmu, a także wzmacnia jego odporność. W konsekwencji chroni go przed chorobami, w tym nawet nowotworowymi.
Jemioła szczególnie korzystnie wpływa na układ krążenia i układ trawienny. Napar z tej rośliny pomoże złagodzić wiele dolegliwości trawiennych, w tym zgagę, zaparcia, wzdęcia, a także wspomaga leczenie zatruć pokarmowych. Przyspiesza również przemianę materii i spalanie tłuszczu. Jemioła zalecana jest osobom, które chcą stracić na wadze lub pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Jemioła oczyszcza także organizm z toksyn, jednocześnie usprawniając pracę wątroby.
Ponadto, jemioła wzmacnia serce, reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom szkodliwego cholesterolu. Oczywiście pod warunkiem, że regularnie pijemy herbatki z jemioły. W medycynie naturalnej jemiołę wykorzystuje się jako preparat łagodzący objawy menopauzy oraz uśmierzający bóle miesiączkowe. Jak widać, ta wyjątkowa roślina działa pozytywnie na cały organizm i łagodzi wiele dolegliwości trawiennych.
W jaki sposób korzystać z prozdrowotnych właściwości jemioły?
Jemiołę możemy stosować w różnej postaci. Najlepiej sprawdzi się z pewnością napar z suszonej jemioły. Jego przygotowanie jest bardzo proste.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu:
• dwie łyżeczki suszonej jemioły;
• wrzątek;
• kilka kropel cytryny.
Sposób parzenia:
1. Zalej wrzątkiem susz i zostaw pod przykryciem na kilka minut.
2. Następnie odcedź liście i dodaj do naparu kilka kropel cytryny.
Herbatkę z jemioły pij kilka razy w tygodniu.
Nalewka z jemioły
Jemiołę można również pić w postaci nalewki, którą przygotowuje się na bazie ziela rośliny i spirytusu. Wystarczy zalać 100 gramów ziela 500 mililitrami spirytusu i odstawić na tydzień. Nalewkę należy pić codziennie po 50 mililitrów.
Uwaga
Przedawkowanie jemioły może grozić zatruciem pokarmowym. Dlatego należy ją stosować w zaleconych ilościach, nigdy w nadmiarze. Owoce jemioły nie są jadalne. Ich spożycie również grozi zatruciem.