Już wiadomo, o ile wzrosną emerytury w przyszłym roku. Podano konkretne dane

Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r., przedłożoną przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc. – poinformował resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

O ile wzrosną emerytury po przyszłorocznej waloryzacji?
O ile wzrosną emerytury po przyszłorocznej waloryzacji? 123RF/PICSEL

Już wiadomo, ile wyniesie przyszłoroczna waloryzacja emerytur

W komunikacie na stronie ministerstwa czytamy, że rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc.

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji, co ma miejsce 1 marca, ma zrekompensować seniorom m.in. wyższe ceny i koszty życia. Wskaźnik tegorocznej waloryzacji wyniósł 12,12 proc., a w 2023 r. świadczenia zostały zwaloryzowane o 14,8 proc. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Waloryzacji podlegają nie tylko świadczenia długoterminowe, takie jak emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, ale ZUS podwyższa również dodatki, inne świadczenia i zasiłki, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, wyniesie ok. 28,1 mld zł - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak przyszłoroczna waloryzacja przełoży się na wysokość emerytur?
Jak przyszłoroczna waloryzacja przełoży się na wysokość emerytur?123RF/PICSEL

O ile wzrosną emerytury po przyszłorocznej waloryzacji?

Przyszłoroczna, marcowa waloryzacja rent i emerytur przełoży się na wysokość wypłacanych świadczeń. Kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1780,96 zł brutto do 1901,71  zł brutto.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podniesiona do 1426.282 zł brutto, renta socjalna zostanie podniesiona do 1901,71 zł brutto, a do 2583,36 zł wzrośnie kwota graniczna świadczenia uzupełniającego (SU) - informuje ministerstwo.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}