Rekordowy przyrost na kontach emerytalnych. ZUS wydał komunikat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym poinformowano, że w wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld zł.

W wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł
W wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł123RF/PICSEL

Na czym polega czerwcowa waloryzacja kont i subkont w ZUS?

W czerwcu miała miejsce coroczna waloryzacja kont i subkont ubezpieczonych w ZUS. Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazują, że każdego roku środki na kontach ubezpieczonych są waloryzowane, co ma na celu uchronić je przed utratą wartości, a na wysokość waloryzacji wpływa m.in. inflacja i inne procesy zachodzące w gospodarce.

Do waloryzacji ZUS przyjął kwoty: składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie zapisane na 31 stycznia 2023 r., a także wskaźniki 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego i 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

Rekordowy przyrost na kontach emerytalnych

ZUS w komunikacie informuje, że dzięki waloryzacji osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł. Wpłynie to bezpośrednio na wysokość świadczeń przyszłych emerytów.

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat). Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o 480-580 zł.

W wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld zł.

"Dane wynikające z przeprowadzonej waloryzacji będą widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS jeszcze w czerwcu. Zostaną one również zawarte w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 r., którą ZUS co roku przygotowuje dla każdego ubezpieczonego. Taką informację otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka" - czytamy na stronie zus.pl.

„Zbliżenia”. Łukasz Zagrobelny. O swojej muzycznej drodze, jubileuszu i tremieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas