Katarzyna Boni: Ganbare. Warsztaty umierania

Kiedy w Japonii chcesz kogoś zmotywować do działania, wołasz: Ganbare! – „Nie poddawaj się! Dasz radę! Walcz do końca!”. Od 2011 roku to okrzyk, który na zniszczonej północy Japonii słychać wszędzie. Niektórzy mówią, że mają już go dosyć.

Okładka książki "Ganbare. Warsztaty umierania"
Okładka książki "Ganbare. Warsztaty umierania"materiały prasowe

"Ganbare! Warsztaty umierania" to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy próbują wrócić do życia po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej pięć lat temu.

Niektórzy z nich nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na warsztaty umierania.

* * *

Boni pisze inną historię Japonii. Kraju, który pomimo Hiroszimy sam siebie przekonał, że energia nuklearna jest bezpieczna, a teraz stał się ofiarą własnej pychy. O narodzie, który z recept na kataklizmy uczynił sedno własnej kultury, a potem, w wyścigu po nowoczesność, zapomniał, co pomagało mu przetrwać na nieustannie drżących wyspach. "Ganbare!" to także fascynująca wędrówka w głąb doświadczenia śmierci. "Warsztaty umierania" są sposobem, by ją oswajać.

Książki. Magazyn do Czytania

* * *

Katarzyna Boni - reporterka, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i psychologii społecznej na SWPS, a także Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Od jedenastu lat podróżuje, od dziewięciu pisze o podróżach m.in. dla "Gazety Wyborczej", "National Geographic" i "Kontynentów". Specjalizuje się w pisaniu o Azji, spędziła na tym kontynencie ponad cztery lata pracując w Japonii, Chinach, Kambodży, Tajlandii, na Filipinach i w Indonezji. Współautorka (razem z Wojciechem Tochmanem) książki "Kontener" o syryjskich uchodźcach w Jordanii.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas