Kiedy wypłata 14. emerytury? Świadczenie trafi do konkretnych osób. Ile wyniesie?

W 2024 roku konkretna grupa osób otrzyma czternastą emeryturę. Kiedy świadczenie trafi na ich konto? Ile wyniesie w tym roku? Oto szczegóły.

Kto otrzyma "czternastkę"? Pieniądze trafią do konkretnej grupy osób
Kto otrzyma "czternastkę"? Pieniądze trafią do konkretnej grupy osób123RF/PICSEL

W 2024 roku na konta konkretnej grupy osób trafi czternasta emerytura. Dodatkowe świadczenie zostało wprowadzone w 2021 roku. Jednak w przeciwieństwie do innego świadczenia, czyli trzynastej emerytury, wysokość "czternastki" jest inna i nie każdy kwalifikuje się do jej otrzymania.

Co z tą "trzynastką" i "czternastką"?

Pod koniec 2023 roku premier Donald Tusk informował, że środki na czternastą emeryturę zostały ujęte w budżecie na ten rok. Jednak przyszłość świadczenia wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

W trakcie kampanii wyborczej Trzeciej Drogi pojawiały się propozycje, by zastąpić "trzynastkę" i "czternastkę" emeryturą bez podatku. Jednak po wygranych wyborach temat zszedł na dalszy plan. Nowe światło na sprawę rzuciły jakiś czas temu słowa Ryszarda Petru, obecnie posła Trzeciej Drogi.

- Opozycja złożyła już konkretną propozycję. Pojawił się pomysł, by zastąpić trzynastkę i czternastkę likwidacją podatku na stałe. Trzynasta emerytura stałaby się częścią emerytury miesięcznej - mówił w Radiu Zet Petru.

Zwrócił uwagę, że emeryt i tak otrzymywałby dodatkowe świadczenie, ale w postaci wyższej emerytury.

Czternasta emerytura: kiedy wypłata?

Wypłata czternastej emerytury jest planowana na drugą połowę 2024 roku. Dodatkowe świadczenie trafi na konta uprawnionych osób najprawdopodobniej we wrześniu lub październiku. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku. 14. emerytura jest wypłacana z urzędu - Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam wypłaca odpowiednią kwotę każdemu, komu przysługuje.

Wypłata 14. emerytury jest planowana na drugą połowę 2024
Wypłata 14. emerytury jest planowana na drugą połowę 2024123RF/PICSEL

Czternasta emerytura: ile wyniesie?

Zgodnie z prognozami, czternasta emerytura w 2024 roku ma wynieść ok. 2650 zł brutto. Od świadczenia należy odliczyć podatek dochodowy w wysokości 12 proc. i składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. "Na rękę" będzie to 2200 zł.

- Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - podaje ZUS.

"Czternastka" w pełnej wysokości otrzymają tylko osoby, których wysokość comiesięcznych świadczeń nie wynosi więcej niż 2900 zł brutto. Osoby, które otrzymują je w wysokości 2900 - 5500 zł brutto, wysokość czternastej emerytury będzie pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę".

"Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł" - informuje ZUS.

Minimalna wysokość "czternastki", która może zostać wypłacona, to 50 zł.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

Czternasta emerytura  - w przeciwieństwie do trzynastej, jest wypłacana konkretnej grupie osób. Otrzymują ją ci, którzy mają prawo do jednego z świadczeń długoterminowych, takich jak np. emerytura czy renta, emerytura pomostowa czy renta socjalna. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, wypłata głównego świadczenia nie może być zawieszona.

Świadczenie nie przysługuje też sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku, ponieważ formalnie nie posiadają oni statusu ani rencisty, ani emeryta.

***

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas