Reklama

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 4 tys. złotych emerytury? Pada konkretna kwota

Prawie 1781 złotych — tyle wynosi w 2024 roku minimalna emerytura. Dla większości osób to kwota, za którą trudno się utrzymać, biorąc pod uwagę ceny produktów spożywczych, opłat za media czy leków. Na emerytury powyżej 3 tysięcy złotych może liczyć niewielu, wyższe emerytury wydają się być daleko poza zasięgiem wielu. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 4 tysiące złotych emerytury?

Zarabiasz 4300 zł brutto? Dostaniesz minimalną emeryturę

Od pierwszego mara najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł, to kwota, jaką otrzymają osoby, które pracowały za tzw. minimalną krajową. Teoretycznie więc osoby, które od 1 lipca 2024 roku będą zarabiać 4300 zł brutto, czyli minimalną płacę, po przejściu na emeryturę otrzymają 1780,96 zł. Teoretycznie, gdyż na wysokość emerytury wpływ mają także inne czynniki. Ile zatem trzeba zarabiać, żeby dostać 4 tysiące złotych emerytury?

Zobacz również: Tyle musisz zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury. Oto wyliczenia

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 4 tysiące złotych emerytury

Wpływ na wysokość emerytury mają nie tylko zarobki, ale także wiek, prognozowana średnia długość życia, zwaloryzowany kapitał początkowy, środki na subkoncie, czy liczba przepracowanych lat. Każdy może wyliczyć swoją przyszłą emeryturę dzięki kalkulatorowi dostępnemu na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy też pamiętać, że wynik, który w ten sposób otrzymamy to jedynie prognoza, a nie gwarantowane świadczenie

Reklama

Ile muszą zarabiać dzisiejszy 40 latkowie, aby dostać 4 tysiące złotych emerytury.

Ile musi zarabiać dziś przeciętny 40-latek, żeby przechodząc na emeryturę dostawać 4 tysiące złotych? Zakładając, że przejdzie na nią zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, czyli będąc mężczyzną w wieku 65, a kobietą - 60 lat, będzie miał za sobą 30 lub 40 lat pracy. Jeśli w przyszłości chce otrzymywać emeryturę w wysokości 4 tysięcy złotych, oznacza to, że jako mężczyzna musi zarabiać ponad 9 tysięcy złotych miesięcznie, zaś kobiety powinny notować wpływy na swoje konto w wysokości powyżej 11 tysięcy złotych.

Zobacz również: Przepracowała tylko jeden dzień. Tyle dostała emerytury


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy