Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o indoor cycling
Jazda na rowerze jest jednym z najlepszych ćwiczeń, które możesz zrobić, ale coraz więcej osób nie chce wychodzić z rowerami na zewnątrz, szczególnie gdy jest zimno lub pada deszcz. Na szczęście, coraz więcej siłowni oferuje stacjonarne rowery spinningowe, które czekają na nas w każdą pogodę! Słuchając trenera i równomiernie pedałując w rytm muzyki możemy spalić zbędne kilogramy i poczuć się jak nowo narodzeni! Zacznijmy jednak od początku. Co to właściwie jest indoor cycling?
Indoor cycling to mówiąc prościej rytmiczna jazda rowerem w grupie do szybkiej muzyki pod okiem wyspecjalizowanego trenera, który motywuje grupę i czuwa, aby wszystkie ćwiczenia były wykonywane poprawnie. W naszym kraju ta dyscyplina staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej siłowni ma indoor cycling w swojej ofercie. Nic więc dziwnego, że sport ten znalazł wielu fanów, szczególnie wśród kobiet, które pragną zrzucić zbędne kilogramy z ud i pośladków. Intensywność wykonywanych ćwiczeń jest dość duża, a obciążenie dobierane jest pod konkretną osobę i jej kondycję fizyczną. Mimo to indoor cycling ma wiele tajemnic, o których nie dowiesz się po pierwszym treningu. Dla początkujących, informacje te mogą być przytłaczające, dlatego też zwróciliśmy uwagę na te najważniejsze. Sprawdź, co warto wiedzieć o indoor cycling!
Zajmij miejsce w pierwszym rzędzie
Rowery do indoor cycling najczęściej rozstawione są jeden za drugim w czterech lub pięciu rzędach (zależy od wielkości sali treningowej) po kilka rowerów w szeregu. Zamiast uciekać na sam tył, powinnaś właśnie zająć sobie miejsce w pierwszym rzędzie, aby dobrze widzieć instruktora. W ten sposób będzie ci w stanie doradzić, czy właściwie ćwiczysz i czy poprawnie ustawiłaś obciążenie. Jeśli nie uda ci się znaleźć miejsca w pierwszym rzędzie, staraj się uważnie wsłuchiwać w wydawane komendy.
Naucz się podstawowych pojęć
Istnieje kilka różnić pomiędzy rowerem stacjonarnym, a rowerem do jazdy po mieście czy w terenie. Po pierwsze zamiast zmiany biegów, rowery stacjonarne mają pokrętła oporu, którymi regulujesz obciążenie i obroty. W rowerze stacjonarnym równie ważne jest zwrócenie uwagi na wysokość siodełka, które podczas treningów powinno być ustawione na właściwej wysokości.
Przyzwyczaj się do roweru stacjonarnego
Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym musisz zwrócić uwagę na poprawne ułożenie stóp na pedałach. Jadąc na kolarce mamy do dyspozycji klipsy, które w połączeniu ze specjalnymi butami kolarskimi blokują zsuwanie się stopy z pedał, co daje ci gwarancję, że stopa stoi pod właściwym kątem. Niektóre rowery do indoor cycling są wyposażone w klipsy, jednak mało kto z nich korzysta.
Skupiaj uwagę na podciąganiu pedał do góry
Większość rowerzystów skupia większą uwagę na wciskaniu pedałów, ponieważ zdaje im się, że da to lepszy efekt. Niestety, najlepszy efekt uzyskamy jeśli w równym tempie będziemy pchać pedały do dołu oraz ciągnąć do góry. Równe tempo spowoduje, że spalisz więcej kalorii, a Twoje mięśnie nóg i pośladków będą równomiernie pracować.
Myśl o sobie
W trakcie ćwiczeń najlepszą motywacją do działania będzie myślenie o tym jak będziesz wyglądała w nowej sukience czy w dżinsach o dwa rozmiary mniejszych. Ćwicząc, całą uwagę skupiaj na sobie oraz wsłuchuj się w muzykę, która ma cię zmotywować do działania. Pozwoli to wyciszyć twój umysł oraz poczuć się zrelaksowaną.