Kolorowa terapia

Czerwony na anemię, niebieski na bezsenność, zielony na bóle krzyża - kolory leczą różne dolegliwości. Specjaliści od chromoterapii wiedzą, jak szybko złagodzić nasze dolegliwości.

Chromoterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej zajmująca się teorią barw, ich znaczeniu i wykorzystaniu w leczeniu.

Jeden z działów tej dziedziny pozwala na określenie cech charakteru człowieka na podstawie jego ulubionego koloru:
- czerwony lubią ludzie dynamiczni, impulsywni i aktywni;
- pomarańczowy - towarzyscy i przyjacielscy;
- żółty - intelektualiści i idealiści;
- zielony - uczuciowi, wyrozumiali i tolerancyjni;
- turkusowy - utalentowani artystyczni i bardzo wrażliwi;
- niebieski - zachowawczy, poważni, nie ulegający emocjom;
- brązowy - spokojny, zrównoważeni, wytrwali w dążeniu do celu;
- szary - wrażliwi i flegmatyczni;
- czarny - z nieco dziwnym usposobieniem, z jednej strony lekkomyślni, z drugiej poświęcający dużo czasu na rozmyślanie.

Znacznie większe znaczenie przypisuje się jednak zdolnościom terapeutycznym poszczególnych barw.

Czerwony uważany za barwę miłości, przede wszystkim stymuluje układ krążenia i poprawia samopoczucie. Podnosi ciśnienie, przyspiesza tętno, działa pobudzająco, poprawia nastrój. Ponadto pomaga w pozbyciu się depresji i melancholii. Poprzez zwiększenie energii i ożywienie cyrkulacji krwi podnosi możliwości seksualne, zwłaszcza u mężczyzn.

Pomarańczowy to symbol wiedzy zdobywanej tylko na własny użytek, mniejszych zdolności intelektualnych. To kolor bardzo radosny - sprawia wrażenie uwolnienia od wszelkich ograniczeń. Zastosowanie ma w leczeniu chronicznej bezsenności, zaburzeń układu trawienia, chorób układu oddechowego, duszności, ospałości, osłabionej pracy serca.

Żółty ożywia i inspiruje, pomaga lepiej myśleć i panować nad emocjami. Pomaga na gruźlicę, choroby układu trawiennego, skóry i nerek, przeziębienie, cukrzycę i wyczerpanie nerwowe.

Zielony koi nadszarpnięte nerwy, przywraca harmonię. Żywe odcienie zieleni oraz rośliny mają korzystny wpływ na wzrok, układ nerwowy i krążenia oraz choroby żołądka i wątroby. Matowozielony ma dobry wpływ na gojenie się ran, przeciwdziała zapaleniom i obniża ciśnienie krwi.

Niebieski działa przeciwzapalnie i znieczulająco. Leczy choroby na tle nerwowym, zaburzenia psychiczne, choroby gardła, a nawet prostatę.

Fioletowy to kolor artystów - odpręża, łagodzi stresy, zapobiega bezsenności. Zastosowanie znajduje w zwalczaniu chorób na tle nerwowym.

Indygo (ciemny granat) to specjalista od stymulacji aktywności psychicznej. Zalecany przy schorzeniach oczu, uszu, gardła, nosa, psychicznych oraz obsesjach.

Form terapii jest kilka. Na przykład: wdychanie promieni słonecznych przez tkaninę odpowiednio zabarwioną, przebywanie w pomieszczeniu kolorystycznie dostosowanym do potrzeb pacjenta, picie kolorowej wody, kąpiel w kolorowej wodzie, patrzenie przez filtr o określonej barwie. Najbardziej popularne jest jednak naświetlanie słoneczne przez ekran o odpowiednim kolorze, ale żeby wykonać takie zabieg należy udać się do chromoterapeuty. On dobierze czas naświetlania, odpowiedni kolor oraz zabiegi dodatkowe dostosowane do każdego typu schorzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas