Kolumbia zalegalizowała aborcję do 24. tygodnia ciąży. To "historyczny moment"
Kolumbia dekryminalizuje aborcję. Orzeczenie tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że zabieg przerwania ciąży będzie odtąd legalny w ciągu pierwszych 24 tygodni. To "historyczny moment" i zwycięstwo grup broniących praw aborcyjnych.
W krajach Ameryki Południowej obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów na świecie, dotyczących aborcji. Jedynymi państwami, które dopuszczają legalną aborcję, jest Kuba, Urugwaj i Argentyna.
Orzeczenie kolumbijskiego Trybunału Konstytucyjnego jest więc zwycięstwem grup broniących praw aborcyjnych, które domagały się usunięcia tej procedury z kodeksu karnego.
Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja nie jest już przestępstwem. Do tej pory aborcja w tym kraju legalna była wyłącznie w ściśle określonych przypadkach - kiedy ciąża powstała na skutek przemocy, kiedy życie osoby w ciąży było zagrożone oraz gdy stwierdzono wady płodu.
Poza tymi przypadkami osoby poddające się bądź pomagające w aborcji mogły zostać skazane na karę więzienia od 16 do 54 miesięcy. Każdego roku w tym kraju było wszczynanych około 400 tego typu spraw.