Korsyka

Korsyka - znakomita na każdą okazję. To hasło kampanii reklamowej, kładące nacisk na różnorodność oferty turystycznej, wymaga jednak krótkiego komentarza.

article cover
Bezdroża

Co dziś można powiedzieć o Korsyce? Wyspa ma wiele twarzy i tyleż może być odpowiedzi na to pytanie. Mieszkańcy wyspy są przywiązani do swojej odrębności, nie czują się jednak odizolowanymi od świata zewnętrznego świadkami patrzącymi, jak powoli ginie ich tożsamość narodowa. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej dziś można zaobserwować znaków odrodzenia kultury korsykańskiej.

Od strony morza...

Wybrzeże wschodnie.

Należy przyznać, że wyjąwszy północne i południowe krańce piękno nie należy do atutów tej części wybrzeża. Amatorzy leniuchowania bez wątpienia znajdą jednak coś dla siebie na jednej z licznych, ciągnących się kilometrami wzdłuż linii morza, pokrytych białym piaskiem plaż. Fakt, iż w niedużej odległości od morza - nierzadko wręcz minimalnej - przebiega droga krajowa ("route nationale"), sprzyjał nieco chaotycznemu powstawaniu kurortów. Dzięki temu jednak szybko i bez trudu można przemieścić się z jednego miejsca do kolejnego. Bastia i północna część przylądka Cap Corse stwarzają interesujące możliwości, ale infrastruktura hotelowa koncentruje się zasadniczo w okolicach Porto-Vecchio. Biguglia, Costa Verde, Costa Serena, Solenzara i Côte des Nacres oferują ogromny wybór rezydencji hotelowych, kempingów i innych form noclegu, w tym dla naturystów. By jednak znaleźć jakieś pełne uroku miejsce - tych niestety jest dużo mniej - trzeba najczęściej przemieścić się w głąb lądu, nawet kilka kilometrów od morza. Bardziej na południe, w miarę zbliżania się do Porto-Vecchio, oferta staje się bogatsza, ale i w związku z dużą liczbą turystów włoskich i bliskością słynnych plaż, takich jak Palombaggia czy Santa Giulia, rosną ceny. Radzimy zwiedzać ten rejon raczej poza sezonem.

Wybrzeże zachodnie

Od strony Morza Śródziemnego krajobraz staje się dużo bogatszy i zróżnicowany. Wybrzeże, nierzadko skaliste, ale i nieprawdopodobnie piękne, nie pozostawia wiele miejsca na plaże. Te zresztą są z reguły kamieniste. Miejscowość Centuri na północy przylądka Cap Corse stała się w pewnym sensie ofiarą własnego sukcesu - jej piękna marina jest często przepełniona. Bardzo znany, położony w pobliżu Agriates kurort Saint-Florent przyciąga wymagającą klientelę największym na Korsyce portem jachtowym. Rozciągający się od Ostriconi do Calvi region Balagne stanowi centrum wszelkiego rodzaju zajęć sportowych i dysponuje bogatą bazą hotelową. Pasjonaci żeglarstwa i rodziny pragnące tu wypocząć mogą wybierać pomiędzy

licznymi nadmorskimi rezydencjami hotelowymi i ośrodkami wypoczynkowymi, zaś nieco na uboczu, w zawieszonych wysoko w górach miasteczkach, znaleźć można niewielkie urocze hoteliki i wynająć pokoje w prywatnych domach. Z zupełnie innymi krajobrazami mamy

do czynienia na obszarze rozciągającym się od Galérii do Piany. Ten niezwykły fragment wybrzeża zasługiwałby na opis w samych superlatywach, gdyby nie baza noclegowa - dość ograniczona i często pozbawiona charakteru. Doskonałym przykładem może być marina Porto. W tym rejonie można plażować, wielu turystów wybiera jednak nurkowanie, wycieczki statkiem do rezerwatu Scandola, wyprawy do Piany lub w kierunku Girolaty... Biały piasek znaleźć można ponownie w zatoce Sagone, która nie może jednak rywalizować z Ajaccio - jego bogata baza hotelowa, zabytki dziedzictwa kulturowego i szeroki wybór zajęć różnego rodzaju stanowią gwarancję udanego pobytu, i to nie tylko dla zapalonych bonapartystów! Obecność historii staje się coraz bardziej widoczna w miarę zbliżania się do zatoki Valinco, wokół Propriano. Głównym atutem tego dynamicznie rozwijającego się kurortu jest strategiczne położenie w pobliżu pięknych plaż i jedynego w swoim rodzaju skupiska megalitów. Położone na południu Bonifacio i jego słynne klify nie wymagają dodatkowej prezentacji, warto jednak zaznaczyć, że znalezienie tam noclegu może być niekiedy problematyczne, a ceny są w tym rajskim zakątku wyspy często nadmiernie wygórowane. Jeżeli zaś komuś zamarzy się, by zatrzymać się na jednej z wysepek Lavezzi, warto wpisać najpierw do swojego karnetu z adresami nazwiska kilku miliarderów lub sław, ponieważ poza paroma wysepkami będącymi prywatną własnością, na które wpuszczane są wyłącznie wybrane osoby, nocleg nie jest tam niestety możliwy?

W głębi lądu

Do ciekawostek należą, zwłaszcza na południowym wybrzeżu, gminy składające się z licznych osad górskich i odpowiadających im miejscowości nadmorskich. To ścisłe powiązanie morza i gór stanowi swoiste zaproszenie, by zapuścić się dalej - do "interioru", w głąb świata masywów górskich, dzikich dolin, ośnieżonych szczytów. Gdy tylko opuścimy wybrzeże, klimat i temperatura mogą zmienić się w jednej chwili. Miejsca noclegowe nie należą do zbyt licznych, a ich standard dostosowany jest raczej do amatorów pieszych wędrówek niż do zwolenników wysokiego komfortu. Dodatkowo, wiele z nich jest zamkniętych poza sezonem, trzeba więc starannie zaplanować i zorganizować pobyt przed wyjazdem.

Wędrówki górskie

Słynny film Wędrowcy Philippe'a Harela stanowi doskonałą ilustrację fascynacji urlopowiczów pięknem górskich krajobrazów Korsyki i niekiedy wręcz szczątkowej ich wiedzy na temat niebezpieczeństw, jakie kryją w sobie góry. Główny szlak GR 20 (GR - Grande Randonnée, czyli dosłownie szlak "wielkiej wędrówki"), przy którym schroniska i schrony są często przepełnione, jest aż nazbyt popularny wśród turystów. Warto więc pamiętać, że istnieje wiele innych, równie - a może i bardziej - atrakcyjnych możliwości odkrywania gór korsykańskich.Obok różnorodnych, kilkudniowych szlaków turystycznych "między morzem a górami" przeznaczonych dla wytrawnych wędrowców, góry korsykańskie przewidują również mniej forsowne wyprawy w kierunku wspaniałych punktów widokowych lub wzdłuż rzek, których zakola i niewielkie wodospady prezentują się niezwykle malowniczo. Przykładowo miejscowość Corte, której niestety brak niezbędnej infrastruktury, stanowi doskonały punkt wypadowy w kierunku wąwozów Restonica lub Tavignano. W Alta Rocca znaleźć można zaledwie kilka hoteli, podczas gdy masyw jest skarbnicą prawdziwych cudów natury, by wymienić choćby tzw. "iglice Bavelli" (Aiguilles de Bavella). Nie zapominajmy również o Évisie, dwa kroki od lasu A?tone, Calacucci, tuż przy Niolo, czy Piedicroce, w samym sercu regionu Castagniccia.

Inne możliwości spędzania wolnego czasu

Korsyka, jej góry, lasy i potoki - to wymarzone wprost miejsce dla amatorów silnych wrażeń: kajakowiczów, przybywających tu licznie każdej wiosny, pasjonatów kanioningu czy wspinaczki wysokogórskiej. Najlepsze warunki do uprawiania tych sportów oferuje region Alta Rocca, zwany często Terre des Seigneurs - " ziemią panów", gdzie zaleźć można liczne organizacje wyspecjalizowane w ofercie tego typu i zapewniające usługi wysokiej jakości. Rozwiązaniem bardziej kompromisowym, przeznaczonym dla całych rodzin, są wycieczki wodne, cieszące się dużym powodzeniem zwłaszcza w okresach letnich. Równie interesującą ofertę stanowią wyprawy konne, pozwalające połączyć góry i morze, sport i kąpiele. Warto również skorzystać z korsykańskich wód termalnych, zbyt mało jeszcze znanych, w kurortach Guagno - les-Bains, Baracci blisko Propriano, Pietrapola w pobliżu Ghisonaccia czy Tacana (Zigliara) i Guitera w okolicach Zicavo. Ogólnie rzecz ujmując, hotele Korsyki lądowej nie należą do wyjątkowych, nierzadko są przestarzałe i słabo wyposażone, ale liczba kwater, domów noclegowych i schronisk rośnie, pozwalając coraz większej liczbie turystów - w tym bardziej wymagających - cieszyć się urokami tych regionów, niełatwo dostępnych, ale mogących prawdziwie zachwycić.

Kilka pomysłów na weekend

Czy Korsyka jest aż tak odległa, jak zazwyczaj się sądzi? Dzięki połączeniom lotniczym podróż na wyspę z dowolnego punktu Francji metropolitalnej zamyka się w niecałych 2 godz. lotu. Jeżeli chodzi o samochody, porty wybrzeża śródziemnomorskiego oferują przeprawę trwającą średnio od 6godz. - w przypadku promów - do 3 godz. - w przypadku ekspresowych połączeń okrętowych NGV (Navires - Grande Vitesse), które przyjmują również samochody osobowe. Oczywiście, mając w planach krótki 4-dniowy wypad, przy wyborze trasy należy kierować się bliskością lotnisk czy punktów połączeń NGV. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wydłużony weekend, z początkiem w jednym z czterech lotnisk Korsyki: Bastii, Calvi, Ajaccio, Bonifacio (Figari). W tym obszernym przewodniku po Korsyce znajdziecie olbrzymią ilość informacji o wyspie. Na zewnętrznych stronach obu okładek znajduje się mapa ogólna, zatytułowana 'Najciekawsze miejsca', która jest krótkim przeglądem najbardziej interesujących miejsc opisanych w przewodniku, pokazuje obiekty oznaczone gwiazdkami oraz trasy wycieczek, oznaczone w kolorze zielonym. W rozdziale 'Odkrywanie Korsyki', który obejmuje główną część książki zawarto obszerne informacje o wszystkich najważniejszych miejscach wyspy. Przy opisach znajdują się plany, mapy, zdjęcia, informacje praktyczne, ceny i innych bardzo przydatnych wskazówki, dzięki którym podróż na Korsykę z tym przewodnikiem będzie prawdziwą przyjemnością.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas