Kot brytyjski: co warto wiedzieć?

Kot brytyjski, podobnie jak kot perski, jest jedną z najstarszych ras kotów na całym świecie. Pochodzenie i historia tego kota są wyjątkowo dobrze udokumentowane. Rasa rozwijała się prawdopodobnie już w starożytnym Rzymie, gdzie jego mieszkańcy wykorzystywali doskonałe łowieckie zdolności brytyjskich kotów. Szare i puszyste koty przywędrowały do Wielkiej Brytanii w drugim wieku naszej ery. Poniżej piszemy o pochodzeniu kotów brytyjskich, hodowli, charakterze i sposobach utrzymania.

article cover
©123RF/PICSEL

Pochodzenie

©123RF/PICSEL

Jak zostało już wspomniane, historia kotów brytyjskich sięga starożytnego Rzymu, choć niektóre źródła podają, że przodkowie tej rasy zamieszkiwali tereny Egiptu.

Prawdopodobnie w drugim wieku naszej ery koty brytyjskie zostały przewiezione do Wielkiej Brytanii w wyniku kolonizacji Wysp przez Rzymian. Właściwie przez kilkaset lat na wygląd kota brytyjskiego miała wpływ tylko natura. Koty przebywały wyłącznie na farmach, w gospodarstwach i wioskach, gdzie zajmowały się głównie usuwaniem gryzoni.

Dopiero w XIX wieku w Wielkiej Brytanii zainteresowano się tą rasą i oficjalnie rozpoczęto ich hodowlę. Koty brytyjskie zyskały wówczas popularność dzięki Harrisonowi Weirowi - sędziemu, który zorganizował wystawę kotów. Pojawiły się na niej również brytyjczyki. Po tym wydarzeniu koty brytyjskie stały się coraz bardziej popularne i chętnie hodowane.

Wygląd

©123RF/PICSEL

Kot brytyjski jest największym z rasy krótkowłosych. Charakteryzuje się dużą głową, szeroką piersią i najczęściej szaro-niebieskim kolorem sierści. Obecnie jednak, można spotkać brytyjczyki również w innych kolorach: czarnym, beżowym lub rudym. Ponadto, na sierści mogą występować plamki lub pręgowanie. Szczególną uwagę przyciąga właśnie futro kotów brytysjkich, które jest krótkie, ale bardzo gęste. W dotyku przypomina plusz lub polar. Kot brytyjski może ważyć nawet do 10 kilogramów.

Charakter

Koty brytyjskie to bardzo inteligentne zwierzęta. Choć na pozór wydają się zdystansowane, łatwo przywiązują się do swojego opiekuna. Nie mają problemu z dostosowaniem się do życia zarówno w dużych domach, podwórkach, jak i niewielkich mieszkaniach.

Kot brytyjski potrzebuje dużo zabawy, ale nie adoracji, jak na przykład kot perski. Koty brytyjskie rzadko miauczą, ale potrafią z wielkim zaangażowaniem zabiegać o posiłek. Właśnie w takiej sytuacji można usłyszeć ich głos. Mimo że lubią zabawę, w domach nie wyrządzają szkód. Brytyjczyki żyją w zgodzie zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami, na przykład świnkami morskimi, papugami i psami. Lubią głaskanie, lecz o wiele bardziej kocury niż kotki. Należy go głaskać delikatnie, gładząc jego sierść.

Pielęgnacja

©123RF/PICSEL

Koty brytyjskie są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Ich sierść wystarczy czesać raz w tygodniu. Ważna informacja: kotów brytyjskich się nie kąpie, chyba, że zaleci to weterynarz. Kąpiel może wywołać niepożądane zachowania u kota, na przykład agresję lub ucieczkę. Nie warto narażać ich na taki stres. Od czasu do czasu warto również przeczyścić kąciki oczu brytyjczyka, gdyż może zalegać tam wydzielina, wytwarzana zazwyczaj podczas jedzenia.

Utrzymanie kota brytyjskiego

Miesięczny koszt utrzymania kota brytyjskiego to około 300 złotych. Brytyjczyki lubią gotowane warzywa i klasyczną karmę dla kotów. Jedzą również kurczaka zarówno smażonego, jak i gotowanego. Potrzebują sporej ilości białka i witamin, dlatego karmę lub mięso powinno mieszać się z warzywami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas