Koty tracą radość życia i zdrowie. Nadal wielu sądzi, że są po prostu „urocze”

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Widok kota z nadwagą dla niektórych osób może być rozczulający. „Puszysty” i nieporadny zwierzak to jednak nieszczęśliwa istota, która z biegiem czasu może zacząć borykać się z licznymi chorobami. Nie tylko odbiorą mu radość życia, ale wpłyną także na skrócenie kociego żywota. Po czym poznać, że pupil waży za dużo? Skąd bierze się nadwaga u kota i jak jej przeciwdziałać?

Otyłe koty narażone są na wiele chorób. Kurację musisz zacząć jak najszybciej
Otyłe koty narażone są na wiele chorób. Kurację musisz zacząć jak najszybciej123RF/PICSEL

Ile kilogramów u kota to nadwaga?

Wiele ras kotów ma podobną budowę ciała i dopasowaną do niej prawidłową wagę. Co prawda w zależności od rasy można rozróżnić koty bardzo lekkie, lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie, lecz oszacowanie poziomu wagowego kota nie jest jedynym wyznacznikiem, tak samo jak precyzyjne określenie liczby kilogramów, które świadczą o problemach.

Możesz założyć, że nadwaga u kota to stan, kiedy jego waga jest o 10-20 procent większa od prawidłowego poziomu. O kociej otyłości mówimy, gdy wartość ta przekracza 20 procent.

Na biężąco kontroluj stan swojego pupila
Na biężąco kontroluj stan swojego pupila123RF/PICSEL

Przyjrzyj się swojemu kotu. Jego stan ocenisz bez ważenia

Uważna obserwacja to podstawa dbania o kota. Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu oraz wyglądzie. Przy optymalnej masie ciała kości kota nie są widoczne, ale przy dotyku powinieneś móc wyczuć żebra. Kocia sylwetka widziana od góry cechuje się tym, że szerokość odcinka klatki piersiowej jest równa szerokości odcinka jamy brzusznej, a między nimi zarysowana jest talia. Linia brzucha jest lekko podwyższona.

  • Po czym poznać, że kot ma nadwagę? Patrząc na kota z profilu, widać, że linia brzucha znajduje się na wysokości klatki piersiowej lub niżej, a żebra da się wyczuć pod palcami tylko wskutek mocnego nacisku.
  • Jak wygląda otyły kot? Patrząc na zwierzaka od góry, widać, że jego brzuch jest szerszy niż klatka piersiowa. Linia brzucha niepokojąca zbliża się do podłoża, a żebra nie są wyczuwalne.

Dlaczego koty tyją?

Czynniki sprzyjające przybieraniu na wadze są różne. Niestety, niektóre z nich wynikają z ludzkich błędów. Dokarmianie kota ludzkim pokarmem bogatym w tłuszcze lub nieograniczony dostęp do smakołyków to najczęstsze grzechy opiekunów. Musisz wziąć pod uwagę, że koty czasem domagają się jedzenia nie z głodu, a z nudów. Choć może być trudno oprzeć się prośbom mruczka, lepiej być stanowczym, aby nie zaszkodzić ukochanemu czworonogowi.

Do czynników, które sprzyjają nadwadze u kota, zaliczają się także:

  • Mało różnorodna dieta. Warto wiedzieć, że zwierzęta karmione głównie suchą karmą, są bardziej podatne na spożywanie większej ilości kalorii, niż wynika to z ich zapotrzebowania.
  • Wiek — koci seniorzy (powyżej siódmego roku życia) są bardziej narażeni na wzrost wagi przez spowolnienie metabolizmu.
  • Monotonny tryb życia i mała ilość ruchu.
  • Płeć — zazwyczaj to kocury są bardziej narażone na nadwagę i otyłość niż kotki.
  • Zabieg kastracji lub sterylizacji.
  • Niektóre choroby (np. trzustki czy niedoczynność tarczycy) oraz przyjmowane leki.
Nadwaga i otyłość mogą skracać życie kota
Nadwaga i otyłość mogą skracać życie kota123RF/PICSEL

Kot z nadwagą nie jest okazem zdrowia

Można by powiedzieć, że bardziej "puszysty" kot to zwierzak szczęśliwy, dobrze odżywiony i zaopiekowany. Nic bardziej mylnego. Nadprogramowe kilogramy utrudniają mu poruszanie i dbanie o higienę, co z pewnością nie sprzyja jego komfortowi i zdrowiu.

Jeśli nie zaczniemy pracy nad redukcją wagi u pupila, może dojść do poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Co grozi otyłemu kotu? Im więcej waży, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • cukrzycy typu II,
  • niewydolności nerek oraz kamicy nerkowej,
  • nadciśnienia,
  • niewydolności wątroby,
  • zwyrodnienia stawów i dyskopatii kręgosłupa,
  • problemów na tle układu pokarmowego,
  • zmian nowotworowych.

Jak widać, "gruby kot" to nic zabawnego ani uroczego. Jako właściciele zwierzaka jesteśmy odpowiedzialni za jego zdrowie i zobowiązani do reakcji, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały.

Nadwaga u kota może być niebezpiecznym schorzeniem
Nadwaga u kota może być niebezpiecznym schorzeniem123RF/PICSEL

Jak odchudzić kota?

Kurację odchudzającą dla kota należy rozpocząć od wizyty u weterynarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania, które pozwolą wykluczyć lub zdiagnozować choroby, które mogą przyczyniać się do tycia pupila. Proces redukcji wagi wymaga też dużej cierpliwości, więc zalecenia specjalisty tym bardziej okażą się na wagę złota. Pamiętaj jednak o kilku zasadach odchudzania kota.

  • Konieczne będą zmiany w odżywianiu, ale w żadnym razie nie należy głodzić zwierzaka. Zadbaj o karmę, w której składniki odżywcze będą odpowiednio zbilansowane, a jednocześnie będzie zawierać mniej tłuszczu i kalorii.
  • Koniec z dokarmianiem mruczka jedzeniem z ludzkiego stołu! Trzymaj się również określonych pór i porcji jedzenia.
  • Staraj się zapewniać kotu rozrywkę i aktywność fizyczną dopasowaną do jego gabarytów oraz możliwości. Koty uwielbiają łapać ruchome obiekty, ale też buszować po rozbudowanych tunelach oraz drapakach. Tworząc taką przestrzeń, nie będziesz musiał specjalnie namawiać kota do ruszenia z kanapy.
  • Notuj postępy pupila, by móc ocenić je w dłuższej perspektywie. Będzie to też duża pomoc dla weterynarza podczas kolejnej wizyty. Optymalny spadek wagi u kota wynosi średnio 0,4 kg tygodniowo.
  • Jeśli posiadasz w domu inne zwierzęta, dopilnuj, by kot nie podjadał z ich misek. Na pewno nie zostawiaj resztek pokarmu na długie godziny.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas