Reklama

Królowa Elżbieta kończy 96 lat. Gdzie świętuje urodziny?

Królowa Elżbieta jest najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii. W 2015 roku pobiła rekord swojej prababki, królowej Wiktorii. Jest też najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Dziś kończy 96 lat. Gdzie, jak i z kim będzie świętować?

Królowa Elżbieta podobno zwykła mawiać, iż w pewnym wieku urodziny stają się już nudne. Jednakże obchody każdej kolejnej rocznicy urodzin monarchini to niezwykłe wydarzenie, nie tylko dla jej najbliższych, lecz także i poddanych. Tym bardziej, że z pałacu wciąż płyną niepokojące wieści o stanie jej zdrowia. Poruszenie wzbudził ostatnio fakt, że Elżbieta II nie pojawiła się podczas świąt wielkanocnych  na tradycyjnym niedzielnym nabożeństwie w zamku w Windsorze.

Reklama

Nowe zdjęcia królowej Elżbiety II i sesja urodzinowa

Mimo, że królowa unika oficjalnych wystąpień (w tym roku publicznie pojawiała się tylko raz), na profilach rodziny królewskiej w serwisach społecznościowych pojawiają się urodzinowe sesje zdjęciowe, jak ta z końmi zrealizowana w zeszłym miesiącu przez nadwornego fotografa Henry’ego Dalalla. Nie od dziś wiadomo bowiem, że poza ukochanymi pieskami corgi, to właśnie konie są jedną z największych pasji i miłości królowej. Zdjęcie zostało zrobione w zamku w Windsorze, a monarchini pozuje z dwoma białymi kucykami, które wkrótce pojawią się na dorocznym Royal Windsor Horse Show.

Czytaj także: Królowa Elżbieta kończy 96 lat. Pałac opublikował urocze zdjęcie

Królowa Elżbieta II - tak spędza urodziny

Tradcyjnie obchody urodzin Elżbiety II będą świętowane w czerwcu, w tym roku w szczególny sposób, gdyż łączą się z 70 rocznicą objęcia tronu. Dziś urodzinowy czas władczyni postanowiła spędzić z rodziną i przyjaciółmi w swojej posiadłości w hrabstwie Norfolk, gdzie udała się helikopterem. 96 urodziny królowej celebrowane będą w posiadłości Sandringham House - wiejskiej rezydencji, która jest prywatną własnością rodziny królewskiej. To właśnie tutaj królowa Elżbieta obchodzi zwyczajowo kolejne rocznice wstąpienia na tron, spędza Boże Narodzenie oraz przerwę zimową i wita Nowy Rok.

Życzenia urodzinowe Elżbiecie II przesłali już premier Boris Johnson i przywódca Partii Pracy Keir Starmer, wiadomo też, że by uczcić ten szczególny dzień, zostaną oddane honorowe salwy z broni palnej.

Rekordzistka królowa Elżbieta II - najstarsza głowa państwa

96. urodziny królowej to kolejny rekord - Elżbieta II jest bowiem najstarszym władcą Wielkiej Brytanii. Dotychczas najstarszymi monarchami byli królowa Wiktoria i Jerzy III, którzy dożyli 81 lat.

Jak podaje BBC powołując się na dane Urzędu Statystyk Narodowych, królowa jest jedną z około 124 000 osób w grupie wiekowej od 95 do 99 lat w Wielkiej Brytanii. ¾ tej społeczności to kobiety.

Czytaj także:

Harry i Meghan z tajemniczą wizytą u królowej Elżbiety
O ekscesach księcia Filipa krążyły legendy. Jakim był mężem?
"Królowe życia": Laluna Unique tylko udaje bogaczkę? Wiadomo, jak chce się teraz odkuć! "Stawki wynoszą od 5 do 20 tysięcy" 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | brytyjska rodzina królewska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy