Ksiądz z TikToka o rozwódkach. Czy mogą przyjąć komunię świętą?

Ksiądz Piotr Jarosiewicz znany z działalności na TikToku po raz kolejny udzielił odpowiedzi na pytanie postawione przez jednego z internautów. Tym razem dotyczyło ono tego, czy rozwódka może przyjąć komunię świętą. Oto co odpowiedział.

Znany z TikToka ksiądz wyjaśnił, czy osoba po rozwodzie może przyjąć Komunię świętą
Znany z TikToka ksiądz wyjaśnił, czy osoba po rozwodzie może przyjąć Komunię świętą Beata Zawrzel/REPORTER /TikTok @ks.piotrjarosiewiczEast News

Ksiądz Piotr Jarosiewicz to kapłan, który obecnie pełni posługę w diecezji drohiczyńskiej. Oprócz tradycyjnej działalności duchowny prężnie działa w mediach społecznościowych. Zasłynął m.in. dzięki swojemu koncie na TikToku, na którym chętnie odpowiada na pytania dotyczące wiary oraz kościoła. Tam również dzieli się swoimi przemyśleniami czy też udziela rekolekcji. Na TikToku obserwuje go już niemal 280 tysięcy użytkowników, którzy cenią jego otwartość, a także szczerość, zwłaszcza w obliczu trudnych pytań.

W jednym z ostatnich nagrań odpowiedział na pytanie, które zadał mu pewien użytkownik TikToka w komentarzu:

Świadkowa mojego narzeczonego jest rozwódką i jest obecnie w związku z innym mężczyzną. Czy podczas naszego ślubu może ona przyjąć Komunię świętą?
"Wydarzenia": Lalki mają zachęcić do szkoleń na rodziny zastępcze. Niezwykła akcja w WałbrzychuPolsat News

Ksiądz Piotr Jarosiewicz postawił sprawę jasno

Na początku kapłan podziękował za zadane mu pytanie. Następnie wyjaśnił, że decydując się na życie z nowym partnerem, kobieta świadomie wybrała życie w związku niesakramentalnym, czyli w konkubinacie. Taki wybór niesie jednak pewne konsekwencje.

Jeśli przyjdzie do spowiedzi, to kapłan nie tyle nie chce, co nie może dać rozgrzeszenia, bo wróci z powrotem do tego życia. W momencie, w którym żyje z partnerem, ksiądz nie da rozgrzeszenia i do komunii nie można pójść
wyjaśnił ksiądz Piotr Jarosiewicz.

Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie może uczestniczyć w życiu kościoła, czy jego sakramentach. Ksiądz doradził, co może zrobić świadkowa:

Może się modlić i jak najpiękniej niech się modli, na waszym ślubie niech uczestniczy, niech stara się serce oddawać i pomagać, natomiast jeśli chodzi o stricte Komunię świętą, to z racji wyborów, które powzięła, życia z innym mężczyzną, na dzisiaj nie może
podsumował.

Duchowny podkreśla, że osoby po rozwodzie nie są wykluczane z Kościoła

Pytania na temat osób rozwiedzionych pojawiają się dość często pod filmami księdza. Widzowie dopytują, czy po rozwodach mogą uczestniczyć w sakramentach, być rodzicami chrzestnymi, czy też świadkami. Duchowny oprócz nagrywania filmów Q&A, odpowiada swoim obserwatorom w sekcji komentarzy.

Jedna z użytkowniczek napisała, że po rozwodzie czuje się wykluczona ze wspólnoty Kościoła, mimo że kiedyś brała regularny udział w niedzielnych mszach. Ksiądz zapewnił jednak, że Kościół wcale nie wyklucza takich osób.

Nie jest pani wykluczona. Pan Bóg kocha każdego z nas nieskończenie mocną i wielką miłością. Zachęcam, żeby chodzić do kościoła, ponieważ są dwa ołtarze: ołtarz eucharystii, ale i ołtarz słowa bożego — czytania psalmu, kazania, ewangelii.
podkreślił ksiądz.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas