Rozwódka nie może być świadkową na ślubie? Ksiądz stawia sprawę jasno

Czy osoba po rozwodzie może być świadkiem na ślubie? Takie pytanie otrzymał od jednej z internautek popularny na TikToku ksiądz, Piotr Jarosiewicz. Kapłan postawił sprawę jasno i krótko skomentował postawione mu pytanie.

Osoba po rozwodzie może zostać świadkiem na ślubie? Ksiądz stawia sprawę jasno
Osoba po rozwodzie może zostać świadkiem na ślubie? Ksiądz stawia sprawę jasno123RF/PICSEL

  • Użytkowniczka TikToka postanowiła zapytać popularnego na platformie polskiego księdza o to, czy rozwódka może być świadkową na ślubie
  • Kapłan udzielił krótkiej i konkretnej odpowiedzi
  • Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Kościele katolickim, do zawarcia ważnego małżeństwa potrzebna jest obecność dwóch świadków
  • W przypadku ślubu kościelnego i cywilnego, wymogiem jest ukończenie 18 lat

Piotr Jarosiewicz poza tradycyjną działalnością, aktywnie działa również na TikToku. Obecnie jest dyrektorem wydziału młodzieży przy kurii diecezjalnej w Drohiczynie, pełni tez funkcję diecezjalnego asystenta Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Kapłan na TikToku zebrał pokaźne grono obserwatorów, a jego poczynania w sieci śledzi już ponad 274 tys. osób. Platforma ma mu pomagać w kontaktach z wiernymi, jest też miejscem, w którym duchowny dzieli się przemyśleniami na różne tematy. Kapłan chętnie odpowiada też na pytania dotyczące wiary, kościoła i spraw z nim związanych.

Rozwódka może być świadkową na ślubie? Ksiądz z TikToka zabrał głos

Tym razem postanowił rozwiać wątpliwości w kwestii tego, kto nie może być świadkiem na ślubie. Użytkowniczka TikToka zapytała ks. Jarosiewicza, czy dziewczyna po rozwodzie może zostać świadkową na ślubie.

Duchowny udzielił krótkiej i konkretnej odpowiedzi:

Jeśli chodzi o świadka na ślubie, to tak.

Taka osoba może być świadkiem na ślubie - rozwiał wszelkie wątpliwości ksiądz.

Kto może być świadkiem na ślubie? Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno

Według obowiązujących w Kościele katolickim przepisów, aby zawarte małżeństwo było ważne, konieczna jest obecność dwóch świadków. O tej zasadzie mówi 1108 kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Nie ma też konkretnych wymogów, jakie miałyby spełniać osoby wybrane na świadków. Dlatego też przyjmuje się, że świadkiem/świadkową na ślubie kościelnym może być każda pełnoletnia osoba, która ma zdolność podejmowania prawnych czynności. I to niezależnie od religijnych przekonań, stanu cywilnego czy płci.

Kościół katolicki pozwala na to, by funkcję świadków pełniły osoby tej samej płci, czyli dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.

Świadkami mogą być zarówno osoby o innym wyznaniu, jak i ateiści. Wiara - w przypadku opisywanej funkcji - nie odgrywa większej roli. Kluczowa jest obecność i możliwość potwierdzenia, że małżeństwo zostało zawarte.

O czym musisz pamiętać przed ślubem? INTERIA.PL

Kto nie może być świadkiem na ślubie?

Zarówno w przypadku ślubu kościelnego, jak i cywilnego, ważnym wymogiem dla świadków jest pełnoletność. W trakcie uroczystości muszą mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, ponieważ będą musieli się podpisać na protokole. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą pełnić funkcji świadków.

Warto pamiętać, że świadkami na ślubie nie mogą być też osoby niesłyszące, niewidome i nieme.

Świadkowie na ślubie. Oto ich zadania

Świadkowie pełnią wiele ważnych ról w trakcie ślubu i wesela
Świadkowie pełnią wiele ważnych ról w trakcie ślubu i wesela123RF/PICSEL

Świadkowie pary młodej pełnią wiele ważnych funkcji, a ich rola wcale nie ogranicza się jedynie do złożenia podpisów na akcie. Ich zadaniem jest przede wszystkim podtrzymywanie pary na duchu i okazywanie wsparcia w trudnych momentach.

Świadkowa zazwyczaj zabiera na uroczystość wszelkiego rodzaju rzeczy, które mogą być potrzebne pannie młodej. Dzięki temu może służyć pomocą w nawet najbardziej kryzysowych sytuacjach.

Z kolei świadek ma za zadanie pomagać w trakcie uroczystości i troszczyć się o to, by gościom niczego nie brakowało.

Chociaż zakres ich obowiązków jest umowny i elastyczny, to muszą obowiązkowo uczestniczyć w ceremonii - zarówno w ślubie kościelnym, jak i cywilnym.

***

"Śluby gwiazd": Nietypowy pierwszy taniec RadwańskiejPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas