​Książę Magicznych Ogrodów

Czy ktoś z was wie, że jest w Polsce miejsce, gdzie można oglądać w 100% polskie odmiany tulipanów? W historii tego kwiatu mamy jeszcze jeden wątek polski.

Gatunków tulipanów jest ponad sto, a odmian powyżej 10 tysięcy
Gatunków tulipanów jest ponad sto, a odmian powyżej 10 tysięcyINTERIA.PL/materiały prasowe

Tulipan to jeden z popularniejszych kwiatów, które spotykamy w naszych ogrodach czy kwiaciarniach. A przecież nie pochodzi z Europy, pojawił się tu dopiero w drugiej połowie XVI wieku, przywieziony z Imperium Osmańskiego. Pierwsze cebulki dotarły do Wiednia w 1554 roku za sprawą flamandzkiego ambasadora Ferdynanda I Habsburga na dworze Sulejmana Wspaniałego. W tym miejscu warto zaznaczyć wątek polski - otóż żoną cesarza Ferdynanda była Anna Jagiellonka.

Gatunków tulipanów jest ponad sto, a odmian powyżej 10 tysięcy. Jednym z sekretów ich popularności jest niezwykła różnorodność barw - od białego do prawie czarnego, z wyjątkiem czysto niebieskiego. Jest to prawdopodobnie największa paleta kolorów spośród wszystkich roślin ozdobnych. A taki kolorowy świat bardzo pozytywnie zmienia nam nastrój. Dodajmy do tego, że panie (w tym Anna Jagiellonka) widzą więcej barw niż mężczyźni i dlatego tak kochają kwiaty.

Tulipan to zwiastun wiosny, kiedy wszystko wokół szare, on już zachwyca swoimi kolorami.

Nie trzeba go nawozić żeby zakwitł, robi się to tylko po to, żeby wytworzył cebulkę na następny rok.

Wśród wielu miejsc, gdzie możemy cieszyć oko pięknymi, kolorowymi tulipanami, szczególne miejsce zajmuje Magiczne Ogrody Rodzinny Park Tematyczny, znajdujący się pod Janowcem, w sercu lubelszczyzny. Owa szczególność wiąże się z polskimi odmianami tego kwiatu. Jak się okazuje mamy w Polsce hodowcę, pana Romana Szymańskiego, który wiele lat poświęcił na stworzenie pięciu całkowicie polskich tulipanów. Jak mówi ich twórca, niezwykłe jest to, że kwiat wyhodowany w Polsce dopasowuje się do klimatu naszego kraju i np. później wychodzi z ziemi i dzięki temu nie ulega przymrozkom.

Dwa z tej piątki możemy podziwiać w janowieckim parku. Ciekawa jest historia, prawie, jak mówi pan Roman, czarnego tulipana, który nosi nazwę Fringed Black. Zdaniem hodowcy nie ma zupełnie czarnych kwiatów, zawsze istnieje nutka innego koloru. Jednak ten jest najciemniejszym kwiatem na świecie, co zauważyli najwięksi tulipanowi specjaliści na świecie. Niezwykłości dodają mu postrzępione końce płatków. Tej cechy nie  udało się uzyskać Holendrom. Fringed Black wszedł do kanonu kwiatów uprawianych w Holandii, jako jedyna polska odmiana. Prace nad jego wyhodowaniem trwały ponad 25 lat. Była to klasyczna genetyka mendlowska czyli krzyżowanie i selekcja.

Tulipan to zwiastun wiosny, kiedy wszystko wokół szare, on już zachwyca swoimi kolorami!
Tulipan to zwiastun wiosny, kiedy wszystko wokół szare, on już zachwyca swoimi kolorami!INTERIA.PL/materiały prasowe

Drugim tulipanem stworzonym przez pana Romana Szymańskiego, jest odmiana, która niedługo, podczas uroczystych chrzcin, otrzyma oficjalnie nazwę Magiczne Ogrody. Charakteryzuje się niezwykłym postrzępieniem końców płatków i pięknym, amarantowym kolorem..

I jeszcze jedną odmianą, dla której warto odwiedzić Magiczne Ogrody, jest najdroższy obecnie tulipan holenderski  Ice Cream czyli Lody. W tej baśniowej krainie znaleźć ich można ponad sto. Zdjęcie nie oddaje w pełni niezwykłości tego kwiatu. Zatem jest to świetny powód do odwiedzenia rodzinnego parku pod Janowcem. Wszyscy czekamy na moment zakwitnięcia mniej więcej na przełomie kwietnia i maja.

Na koniec wyjaśnienie tytułu tego artykułu. Jeśli tytuł królowej kwiatów przypada róży, to książę na pewno pasuje do tulipana.

Ciesz się chwilą. Magiczne ogrody.

***

#POMAGAMINTERIA

Inżynierowie wywodzący się z Politechniki Śląskiej prowadzą

zrzutkę na bramy odkażające dla szpitali. Chcą postawić ich co najmniej

dziesięć, uruchomili już działający prototyp. Możesz im pomóc i wesprzeć

szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

W ramach akcji naszego

portalu #POMAGAMINTERIA łączymy

tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz

inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz

komu? Wejdź na pomagam.interia.pl

i wprawiaj z nami dobro w ruch!

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas