Kto dostanie 14. emeryturę? Seniorzy możecie się zdziwić

Czternastka to dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów, które po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku, jako świadczenie jednorazowe. Dotkliwa dla seniorów inflacja spowodowała, że w zeszłym roku rząd zdecydował się na ponowne wypłacenie tego świadczenia dla emerytów i rencistów. Również i w tym roku Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział czternastkę, jednak jak się okazuje, nie każdy ją dostanie. Na jakich zasadach będzie przyznawana?

Nie wszyscy emeryci i renciści dostaną w tym roku czternastkę
Nie wszyscy emeryci i renciści dostaną w tym roku czternastkę123RF/PICSEL

Kto otrzyma czternastkę?

Na 14. emeryturę mogą liczyć osoby, które otrzymują:

  • emeryturę,
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • rentę szkoleniową, rodzinną lub socjalną,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • zasiłek lub świadczenie przedemerytalne,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

Czternasta emerytura w pełnej kwocie wyniesie 1588,44 złote brutto, co daje dokładnie 1445,48 złotych na rękę. Aby otrzymać czternastkę w pełnej wysokości, świadczeniobiorcy muszą spełnić jeden ważny warunek. Jest nim próg dochodowy, który podobnie jak w zeszłym roku wyniesie 2900 złotych brutto.

Każda osoba uprawniona do dodatkowego świadczenia, dla której kwota zasadniczej emerytury jest niższa niż 2900 złotych brutto, może liczyć na pełną wysokość czternastki. Jeżeli jednak emerytura po marcowej waloryzacji mieści się w przedziale 2900-4400 złotych brutto, osobie przysługuje pomniejszona wysokość czternastki zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę". W myśl tej reguły, jeśli przekroczymy próg o 1 złotówkę, dodatek zostanie pomniejszony dokładnie o złotówkę.

W praktyce oznacza to, że jeśli emerytura wynosi 3000 złotych brutto, to próg dochodowy zostaje przekroczony o 100 złotych. W takiej sytuacji czternastka zostanie pomniejszona o te 100 złotych i wyniesie 1488,44 złote brutto.

Czternastka będzie pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę"
Czternastka będzie pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę"123RF/PICSEL

Kto nie dostanie czternastki ?

Minimalna kwota dodatkowego świadczenia to 50 złotych. Poniżej niej, czternastka nie jest wypłacana. Zgodnie z obliczeniami, osoby, które przekroczą próg dochodowy, a ich emerytura wynosi więcej niż 4188,44 złote brutto, nie dostaną dodatkowego świadczenia.

Na czternastkę nie będą mogły liczyć osoby, które w dniu 24 sierpnia bieżącego roku nie będą miały prawa do otrzymywania emerytury lub renty. Świadczenia nie dostaną również sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, ponieważ formalnie nie posiadają statusu emeryta.

Kiedy wypłata 14. emerytury?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wypłata 14. emerytury przewidziana jest na koniec sierpnia i wrzesień 2023. Będzie ona wypłacana wraz z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności świadczenia, czyli w 1, 5, 6, 10,15, 25 dniu miesiąca.

Osoby, które otrzymują zasiłki i świadczenia przedemerytalne, a także emeryci i renciści służb mundurowych najprawdopodobniej otrzymają wypłatę czternastki dopiero we wrześniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas