Reklama

Ile można dorobić do emerytury? Nowe przepisy od marca

Dobra wiadomość dla seniorów i rencistów. Od marca 2023 roku mogą więcej dorobić do otrzymywanego świadczenia, bez konsekwencji obniżenia kwoty lub jego zawieszenia. Jednakże nie każdego dotyczą te zmiany. Na jakich zasadach można dorabiać do emerytury?

Dorabianie do rent i emerytur stało się powszechne. Wynika to między innymi z niezadowalającej wysokości otrzymywanych świadczeń. O ile seniorzy, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, nie muszą obawiać się o żadne ograniczenia, wcześniejsi emeryci, czyli osoby, które nie osiągnęły jeszcze tego wieku, muszą pamiętać o istnieniu limitów. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić wypłatę świadczenia. Limity dotyczą nie tylko wcześniejszych emerytów, ale również rencistów.

Zobacz również: Spodziewaj się ich już w połowie kwietnia. Dla 8 mln emerytów to doskonałe wieści

Reklama

Na jakich zasadach emerytura lub renta jest zmniejszana?

Zwiększeniu uległy limity przychodów, które jeszcze do lutego bieżącego roku wynosiły odpowiednio 4536,50 złotych i 8424,90 złotych brutto. Zgodnie z nowymi ustaleniami, zmniejszenie renty lub emerytury w danym miesiącu  nastąpi, gdy przychód świadczeniobiorcy przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. 

Z wypowiedzi regionalnego rzecznika ZUS województwa zachodniopomorskiego Karola Jagielskiego cytowanego przez PAP dowiadujemy się, że:

Z kolei, jeśli osoba zarobi 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, ZUS ma prawo zawiesić wypłatę świadczenia za dany miesiąc. Kwota, o której mowa to 8753,60 złotych brutto.

Zobacz również: Ważne zmiany w wypłatach "trzynastki". Sprawdź, czy jesteś wśród szczęśliwców

Kogo nie obowiązują limity? Dorabianie bez ograniczeń

Limity nie obowiązują przede wszystkim emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Dla kobiet jest to 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Mogą oni dorabiać sobie bez żadnych ograniczeń. Bez limitu mogą zarabiać też niektórzy renciści. Jak podaje PAP:

“Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy też rent rodzinnych, które przysługują po uprawnionych do tych świadczeń". 

Zarobkować bez ograniczeń może także każda osoba pobierająca rentę rodzinną, która jest korzystniejsza od kwoty emerytury z tytułu ukończenia wieku emerytalnego. 

Zobacz również: Mogą ubiegać się o ponad 5 tys. złotych co miesiąc. Oto komu należy się emerytura honorowa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renta | dorabianie na emeryturze | prawo | nowe przepisy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy