Kto korzysta z ulotek w aptekach?

Według badania OTC Track przeprowadzonego przez TNS OBOP ulotki w aptekach są źródłem informacji o lekach dostępnych bez recepty tylko dla 19 proc. Polaków. Dla prawie połowy mieszkańców Polski (47 proc.) najbardziej popularnym źródłem informacji o tych lekach pozostają reklamy (telewizyjne, prasowe itp.).

Zdecydowanie częściej osobami szukającymi informacji o lekach na ulotkach są osoby z wyższym wykształceniem, osoby z miast pow. 500 tys. mieszkańców oraz te odwiedzające aptekę raz lub dwa razy w tygodniu. Najrzadziej informacji na ulotkach poszukają osoby starsze w wieku 60 lat i więcej.

Z badania wynika również, że Polacy oceniają ulotki jako umiarkowanie wiarygodne źródło informacji

o lekach dostępnych bez recepty (średnia ocena 3,7 na skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza w ogóle niewiarygodne źródło informacji, a 5 bardzo wiarygodne źródło informacji). Za najbardziej wiarygodne źródło informacji uznają natomiast lekarzy oraz własne doświadczenie (średnia ocena 4,6).

Około 12 proc. Polaków zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy przyniosło ulotki z apteki do domu. Wyniki OTC Track wskazują, że największym zainteresowaniem wśród badanych cieszyły się ulotki, które zawierały informacje na temat leków z kategorii witaminy/ preparaty witaminowe, leki przeciwbólowe, a także leki na przeziębienie i grypę oraz ból gardła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas