Kto może jechać do sanatorium zupełnie za darmo? Oto lista osób
Wyjazd do sanatorium jest niekiedy konieczny, aby móc w pełni wrócić do zdrowia. Nie wszyscy mogą jednak przebywać w takim ośrodku za darmo. Dla niektórych osób wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Kto może pojechać do sanatorium nieodpłatnie? Oto lista osób.
Spis treści:
Leczenie uzdrowiskowe - na czym polega?
Pobyt w sanatorium to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Z takiego wyjazdu mogą korzystać osoby, które by wrócić do zdrowia, muszą mieć wykonywane specjalistyczne zabiegi. Z leczenia uzdrowiskowego mogą także korzystać chętne osoby nie mające skierowania - wówczas jednak całość kosztów leży po stronie pacjenta.
W Polsce wiele jest miejsc, do których stale przybywa mnóstwo kuracjuszy. Jedne z najpopularniejszych sanatoriów w naszym kraju leżą w Szczawnicy, Ustroniu, Krynicy Zdrój, Ciechocinku, Polańczyku, Nałęczowie czy Szczawnie Zdrój. W miejscach tych wykorzystywane naturalne bogactwa tamtejszych rejonów, a także czynniki fizyczne, m.in.: wody mineralne, borowiny, hydroterapia, fizykoterapia, kinezyterapia.
W uzdrowiskach można skorzystać z wielu zabiegów leczniczych, m.in. kąpieli i ćwiczeń na basenach, kuracji pitnych, inhalacji, masaży wodnych, krioterapii, gimnastyki, masażów leczniczych i wielu innych.
Przeczytaj też: „Atmosfera nasycona flirtem”. Prawda o sanatoryjnych romansach
Kto może jechać do sanatorium zupełnie za darmo?
- Dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu, bez ograniczeń wiekowych
- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 lat. Jeśli się dalej uczą, to do ukończenia 26 lat
- Dzieci uprawnione do renty rodzinnej
Na tym niestety lista się kończy. Kuracjusze, którzy chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego muszą ponieść tego koszty.
Pobyt w sanatorium i szpitalu uzdrowiskowym - ile trwa?
- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym dla osoby dorosłej - 21 dni, bezpłatny. W przypadku dziecka - 6 dni dłużej
- Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dla osoby dorosłej - 21 dni, odpłatny. Kosztów nie ponoszą dzieci
- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej - 28 dni, bezpłatny
- Pobyt w sanatorium na rehabilitacji uzdrowiskowej - 28 dni, odpłatny
- Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci - 6 do 18 dni
Bezpłatna rehabilitacja lecznicza dofinansowana przez ZUS
Z rehabilitacji leczniczej mogą bezpłatnie skorzystać pacjenci w ramach prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Kosztów nie muszą ponosić pracownicy niezdolni do pracy, jednak aby możliwe było uzyskanie skierowania, osoba taka musi otrzymać szansę na powrót do pracy. Należy też spełniać następujące warunki:
- być ubezpieczonym w ZUS,
- pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie pielęgnacyjne,
- korzystać z renty okresowej z tytułu niezdolności do pracy.
Do skorzystania z bezpłatnego wyjazdu prawo ma też osoba przebywająca na L4, u której podczas kontroli orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji. To samo tyczy się pacjentów ubiegających się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
W tych przypadkach ZUS pokrywa wszelkie koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz leczenia. Co więcej, zwrócone zostaną także koszty związane z dojazdem.
Przeczytaj też: Dobra wiadomość dla seniorów. Chodzi o 14. emeryturę. Kiedy dodatkowe pieniądze będą na koncie?