Lekko i przyjemnie
Lato to najlepszy czas na lekkie przekąski i przystawki. Ale lekkie nie oznacza wcale, że niesmaczne i że nie można się nimi najeść.
Pomidory nadziewane makrelą
4 porcje po: 154 kcal, 112,5 mg cholesterolu, 13,6 g białka, 9,7 g tłuszczu, 1,9 g błonnika.
Składniki:
Przyrządzanie: Do miseczki włożyć makrelę, wlać połowę sosu i dobrze rozgnieść widelcem. Jaja obrać, pokroić w plasterki. Odłożyć 4 plasterki do przybrania, resztę posiekać na talerzyku, a później rozgnieść widelcem na gładka masę. Dodać masę jajeczną do ryby, osolić do smaku i posypać szczyptą pieprzu. Pomidory umyć i osuszyć. Ściąć ostrym nożem czubki, łyżeczką wyjąć miąższ (zostawić ok. 5 mm ścianki) tak, żeby nie uszkodzić ścianek. Masę jajeczno-rybną nałożyć do pomidorów. Ułożyć na półmisku listki sałaty, na listkach umieścić pomidory, przybrać z wierzchu połówkami plasterków jaj, obok sałaty położyć gałązki zieleniny. Podawać z pieczywem i masłem.
Mozzarella z pomidorami
4 porcje po: 254 kcal, 10,5 g białka, 22,7 g tłuszczu, 50,1 mg cholesterolu, 1,2 g błonnika
Składniki:
octu winnego
Przyrządzanie: Liście sałaty umyć, osuszyć i porwać palcami na kawałki; ułożyć na 4 talerzykach. Skropić olejem i octem. Ser wyjąć z solanki i pokroić w plastry, rozłożyć na sałacie (na każdym talerzyku powinny być 4 cienkie plasterki sera), skropić oliwa i octem, a później oprószyć solą i pieprzem. Pomidory umyć (jeśli trzeba - sparzyć i ściągnąć skórkę), pokroić w plastry i ułożyć po plastrze pomidora na każdym plasterku sera. Skropić pozostałym olejem i octem, posypać bazylią, posolić i oprószyć pieprzem. Podawać z chrupiącą bagietką posmarowaną masłem.
Uwaga: Mozzarellę powinno się kupować tylko w gomółkach zanurzonych w solance i szczelnie zapakowaną w folię. Ser na wagę (z bloku) jest suchy, twardy i niezbyt smaczny. Zamiast świeżej bazylii można użyć suszonego oregano (2-4 łyżeczki rozetrzeć w dłoniach dla wydobycia smaku i aromatu).
Przystawka z bakłażanów i papryki
6 porcji po: 53 kcal, 0 mg cholesterolu, 1,6 g białka, 2,7 g tłuszczu, 2,8 g błonnika.
Składniki:
Do przybrania: 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki i listki sałaty.
Przyrządzanie: Nagrzać piekarnik do temperatury 200 stop. C. Wyłożyć blachę arkuszem folii aluminiowej. Bakłażany i papryki umyć, osuszyć i położyć na blasze; zapiekać, aż skórka ściemnieje. Wyjąć z piekarnika, ostudzić. Ściągnąć skórkę, usunąć gniazda nasienne, drobno posiekać. W dużej misce (najlepiej glinianej) lub dużym moździerzu dokładnie utrzeć (drewnianą łyżką) czosnek z łyżeczką soli. Dodać warzywa i dalej ucierać, doprawiając do smaku sokiem z cytryny, solą, pieprzem oraz dodając tyle oleju, ile wchłoną warzywa. Można też ułatwić sobie pracę i po prostu zemleć je na gładką masę. Salaterkę przybrać liśćmi sałaty, położyć na nich pastę z papryki i bakłażanów, nakryć salaterkę folią i wstawić do lodówki na 2-3 godziny. Przed podaniem posypać natką.
Uwaga: Papryki i bakłażany można też opiec na suchej patelni, na otwartym grillu lub w kuchence mikrofalowej z grillem.
Tekst pochodzi z magazynu