Reklama

Lubią dogryźć mężczyznom. Kobiety o tym imieniu nie są słabe

Stanowczość i ambicja: oto dwie cechy, które mogą charakteryzować się z całą pewnością kobiety o imieniu Urszula. Z zasady są duszą towarzystwa i lubią przebywać wśród ludzi, ale raczej są nieufne, więc trudno stać się ich powiernikiem. Jedno jest pewne, z Urszulami warto się przyjaźnić, ponieważ z nimi nie ma nudy. Poznajcie, co jeszcze oznacza imię Urszula.

Co o Urszuli trzeba wiedzieć?

Zanim dowiemy się, czym jeszcze charakteryzują się kobiety o imieniu Urszula, poznajmy jego genezę. Okazuje się, że ma łaciński rodowód i pochodzi od przydomka "ursula", czyli zdrobnienia od "ursa" oznaczającego niedźwiedzicę. W wolnym tłumaczeniu Urszula oznacza "niedźwiedziczkę". Pierwsze panie nosiły to imię od średniowiecza wraz z wariantem Orszula, czyli tak samo jak bohaterka Trenów Jana Kochanowskiego. 

Choć obecnie imię jest dość popularne, to przez wiele lat było zapomniane, a jeszcze w XIX wieku uważano je za staromodne. Swój renesans imię Urszula zyskała w XX wieku. W Polsce do 31 stycznia 2023 r. w Polsce żyło 186308 kobiet o tym imieniu, a w pierwszej połowie tego roku nadano je 139 dziewczynkom. 

Reklama

Urszula: Co trzeba wiedzieć o patronce?

Patronką imienia jest św. Urszula: dziewica i męczennica, która wg legendy została zamordowana wraz ze swoimi towarzyszkami z rąk Hunów w Kolonii. Stąd też św. Urszula została obrana za patronkę tego miasta, a także modlą się za jej wstawiennictwem panny intencji dobrego męża oraz osoby chcące cichej śmierci.

Urszula obchodzi imieniny 29 maja, 21 października i 21 listopada.

Jaka jest Urszula?

Urszula jest nieufna i z dystansem podchodzi do nowo poznanych osób, ale kiedy już ktoś z jej otoczenia zdobędzie jej sympatię, to na pewno się na niej nie zawiedzie. Jeśli na swojej drodze spotka odpowiedniego i wiernego mężczyznę oraz się do niego przekona, to z całą pewnością będzie wzorową gospodynią, żoną i matką. Jej dom jest twierdza i pilnie strzeże miru domowego, ale kiedy otrzyma intratną propozycję zawodową, zamieni rolę na rzecz przebojowej bizneswoman. Uparcie dąży do celu i gotowa poświęcić wiele, aby tylko otrzymać awans.

Urszula może być dobrą towarzyszką, ale jednak będzie trzymać się od żeńskiego towarzystwa z dystansem, dlatego trudno ją wyciągnąć z domu na plotki. Preferuje męskie towarzystwo, ale i tutaj nie zawsze jest z nią łatwo. Lubi rywalizować z mężczyznami i udowadniać, że kobiety to nie słaba płeć.

Polecamy: To będzie fatalny czas dla Panny. Przez kilka miesięcy lepiej omijać ją z daleka

Znane kobiety o imieniu Urszula

  • Urszula Dębska - aktorka
  • Urszula Dudziak - wokalistka
  • Urszula Grabowska-Orchalik - aktorka
  • Urszula Kozioł - poetka
  • Urszula Ledóchowska - święta Kościoła Katolickiego
  • Ursula von der Leyen - niemiecka polityczka
  • Urszula Radwańska - tenisistka
  • Urszula Sipińska - wokalistka

Sprawdź także: Wulkan energii, który zawsze ma swoje zdanie. Poznajcie Aleksandrę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Urszula | imienniki | znaczenie imion
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama