Macedonia: Bałkańska uczta

Nieduży kraj z przejrzystymi jeziorami i górami, które skrywają stare klasztory. Możesz tu liczyć na 300 słonecznych dni w roku! A macedońskie miasta oczarują cię orientalną urodą i smakiem.

Ochryda
Ochryda123RF/PICSEL

Ukryte cuda - Ochryda

Najpiękniejszym miastem Macedonii jest Ochryda, nazywana Perłą Bałkanów. Położona na zboczu gór, z widokiem na Jezioro Ochrydzkie, jest jednym z najstarszych miast w Europie. Wraz z jeziorem została wpisana w roku 1980 na listę dziedzictwa UNESCO. Przyciąga turystów wspaniałymi cerkwiami, ruinami bazyliki i starożytnego teatru.

Najbardziej imponująca jest cerkiew św. Jana z Kaneo wznosząca się na klifie malowniczo wsuniętym w głąb jeziora. Jej architektura łączy styl bizantyjski i armeński. Ale absolutnie magicznie jest w kameralnym wnętrzu, gdzie otaczają nas kamienne i ceramiczne rzeźby oraz fantastyczne freski, a wszystko tonie w blasku świec.

Cerkiew św. Jana z Kaneo
Cerkiew św. Jana z Kaneo123RF/PICSEL

Po wyjściu z cerkwi, nasyciwszy się widokiem jeziora i zapachem krzewów róż, wracamy do miasta, gdzie na głównym miejskim deptaku, czyli ulicy Klimenta Ochrydzkiego, warto rozejrzeć się za małą jadłodajnią. Tutaj, w swojskiej atmosferze i za nieduże pieniądze, można zjeść pyszne sałatki szopskie (bardzo duże porcje z pysznym kozim serem), "kebab plate", czyli mięso z frytkami i surówkami, oraz "tavce gravce" zapiekanki z fasolki. Koniecznie skosztujcie miejscowego piwa lub wina (à propos tego ostatniego trunku, winem, które zdobyło wiele zagranicznych nagród i warto po nie sięgnąć, jest Tikveš).

Okoliczności szczególnie sprzyjające biesiadowaniu panują w Ochrydzie w sierpniu, bo wtedy odbywa się festiwal Balkan Music Square, a na ulicach - darmowe koncerty (początek 10 sierpnia).

Numer jeden - Bitola

Znajduje się niedaleko Ochrydy i przyciąga więcej turystów niż stolica Skopje. To najstarsze miasto w kraju i dziś drugie co do wielkości. Budynki z czasów osmańskich, antyczne ruiny i wibrujący puls nowoczesnego miasta tworzą ekscytującą mieszankę. W okolicy można podziwiać Narodowy Park Pelister.

Dwa światy - Skopje

Kamienny most z czasów osmańskich o 12 łukach spina dwie części stolicy Macedonii. Jest symbolem miasta i prowadzi z przebudowanego centrum, cieszącego się złą sławą z powodu nagromadzenia pomników, fontann i monumentalnych budynków stylizowanych na zabytkowe, na drugą stronę rzeki Wardar. Tam znajdziemy stare miasto zwane Čaršija. Zachwyca parterowymi domkami i wąskimi uliczkami, które wypełnione są straganami, knajpkami i warsztatami. W tej enklawie zamieszkałej głównie przez mniejszość albańską poczujemy smak bałkańskiego orientu.

Między górami - Kanion Matka

Ten niezwykły zakątek Macedonii znajduje się zaledwie 15 km od Skopje, skąd kursują autobusy miejskie. Kanion powstał po wybudowaniu tamy na rzece Treska. Od tamy zaczyna się widokowa trasa piesza. Tutaj można też wykupić wycieczkę łodzią, pożyczyć kajak lub coś zjeść w restauracji. Cały obszar zajmuje ponad 500 ha! Znajdują się tam liczne kościoły i monastyry oraz efektowne jaskinie (najdłuższa o długości 176 m). Jedna z nich, jaskinia Velo, kandyduje do listy nowych siedmiu cudów świata.

Informacje

Nazwa Macedonia odnosi się nie tylko do kraju bałkańskiego, ale także do prowincji w Grecji. Od lat oba państwa toczą spór o nazwę. Nazwę "Republika Macedonii" uznaje obecnie 125 krajów na świecie (w tym Polska).

Potrzeba trochę wysiłku, by do Macedonii się dostać. Liniami Wizzair dolecimy do Skopje m.in. z takich miast europejskich jak Bruksela, Paryż, Frankfurt. Inna opcja to lot Ryanair z Warszawy do greckich Salonik. Stamtąd kursują busy do Macedonii (Skopje) - przejazd trwa cztery godziny, cena biletu ok. 20 euro w jedną stronę.

Wizy nie są wymagane przy tranzycie i pobycie do 90 dni. Podczas wjazdu należy wziąć blankiet, który może być potrzebny przy wyjeździe z kraju. Obowiązuje miejscowa waluta - denar.

Kuchnia - według użytkowników serwisu TripAdvisor najlepsza knajpka to Skopski Merak w Skopje.

Dominika Frankowska

Skopje
Skopje123RF/PICSEL
Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas