Madeleine Albright o "tajnej mowie" swych brosz

Była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright odsłoniła we wtorek w Pradze sekrety wykorzystania swych słynnych brosz, zdradzając jednocześnie sposoby ich zastosowania w dyplomacji.

Madeleine Albright z broszką w kształcie zebry
Madeleine Albright z broszką w kształcie zebryAFP

"Ta książka nigdy by nie powstała bez Saddama Husajna" - żartowała. Wspominała, że gdy po wojnie w Zatoce Perskiej pełniła funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ, w Bagdadzie nazwano ją "wężem". "Od tej pory, kiedy rozmawialiśmy o Iraku, nosiłam (broszkę w kształcie) węża" - tłumaczyła.

Później ozdobą jej strojów stawało się coraz więcej brosz, z których część kupowała sama, a inne otrzymała w podarunku.

Dawna szefowa amerykańskiej dyplomacji mówiła też, że z początku coś, co stanowiło żart, zamieniło się w tajny kod. Coraz więcej dyplomatów zwracało uwagę na brosze, który przypinała do swych strojów.

Albright przyznała, że ówczesny przywódca Rosji Władimir Putin wyjątkowo się rozzłościł. Również Clinton zwrócił jej wtedy uwagę.

Innym razem, w czasie negocjacji w rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Iwanowem, nosiła przypięty do żakietu mały pocisk przeciwrakietowy.

Madeleine Albright ma w swej kolekcji ponad 200 brosz, o najróżniejszych kształtach, m.in. przedstawiające ręczną wyrzutnię granatów czy logo polskiej "Solidarności". Większość znajduje się obecnie w muzeum, a wystawa podróżuje po całych Stanach Zjednoczonych.

Zaprezentowana w czeskiej stolicy książka wydana została w USA we wrześniu ubiegłego roku. Przedstawia zarówno krótką biografię byłej szefowej dyplomacji, jak i zdjęcia noszonych przez Albright brosz.

Pani Albright urodziła się w Pradze w 1937 roku w rodzinie czechosłowackiego dyplomaty. Po wojnie wyjechała z rodzicami do Wielkiej Brytanii, a stamtąd do USA. Była pierwszą kobietą na stanowisku ministra spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych.

Michał Zabłocki

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas