Małe zwierzęta w ogrodzie: Które z nich są pożyteczne?

W ogrodzie roi się od szkodników, które niszczą nasze uprawy. Trzeba powziąć żmudne działania, żeby się ich pozbyć na dobre. Często zdarza się, że walka jest nierówna i podjęte czynności nie dają widocznego rezultatu. Nie ma jednak co załamywać rąk. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki, by zagościli u nas naturalni sprzymierzeńcy roślin. Jakie zwierzęta najskuteczniej zwalczają szkodniki? Czego potrzebują? Sprawdźmy.

Sikorka
Sikorka ©123RF/PICSEL
Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Dlaczego warto zaprosić do ogrodu niektóre zwierzęta?

Jeż
©123RF/PICSEL

Niektóre zwierzęta, jeśli tylko zadomowią się w przydomowym ogródku, mogą przynieść bardzo wymierne korzyści. Przede wszystkim żywią się szkodnikami, które niszczą cenne uprawy. Aby mieć takiego współlokatora, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do bytowania. Gniazdo może stanowić ułożona w ustronnym miejscu sterta gałęzi, rozłożyste krzewy, bujny żywopłot, budka lęgowa na drzewie albo mały akwen. Warto pamiętać, że w przesadnie zadbanym ogrodzie, żadne ze zwierząt nie zamieszka. Częste koszenie trawy kosiarką albo włączana piła spalinowa skutecznie może je odstraszyć.

Jakie zwierzęta mogą pomóc w walce ze szkodnikami?

Jaszczurka zwinka
©123RF/PICSEL

* Jeż – ten mały owadożerny ssak pomoże nam skutecznie pozbyć się nieproszonych gości w ogrodzie. Potrafi zjadać dużą ilość larw, poczwarek oraz lubuje się w ślimakach. Zwykle chowa się w zaroślach lub pod stertą gałęzi. Można zachęcić jeże do zamieszkania na działce, zostawiając dla niego różne smakołyki w postaci karmy dla psów i kotów albo drobno posiekane mięso drobiowe. Późną jesienią ten mały ssak zapada w zimowy sen, dlatego nie wolno go budzić.W przeciwnym wypadku będzie trzeba się nim opiekować, aż do wiosny.

* Ropucha i żaba – te dwa płazy również są skutecznymi sprzymierzeńcami ogrodu. Aby zamieszkały w pobliżu upraw, potrzebne jest dla nich oczko wodne albo staw. Najczęściej lubią zajadać się owadami: mrówkami, chrząszczami, dżdżownicami, a większe osobniki skutecznie pożerają pajęczaki oraz ślimaki.

* Jaszczurki – te gady lubią wygrzewać się w bardzo nasłonecznionych miejscach. Są bardzo płochliwe, szybko uciekają, a w kryzysowych dla nich sytuacjach potrafią odrzucić własny ogon. Lubią zjadać przebywające w ogrodzie pająki, małe ślimaki oraz owady.

* Ptaki – żywią się nasionami, ale nie pogardzą też drobnymi owadami, larwami, a nawet ślimakami. By były częstym gościem na naszej działce, wystarczy dokarmiać je zimą, a wiosną zawiesić dla nich na drzewach budki lęgowe. Najczęściej zadamawiają się w nich wróble, sikorki, pleszki, pliszki, kopciuszki, muchołówki oraz szpaki. Ptaki potrzebują jednak przestrzeni, dlatego decydując się na instalację budek lęgowych, nie umieszczajmy wszystkich na jednym drzewie.

Owady pożyteczne

Larwa biedronki
©123RF/PICSEL

Nie wszystkie owady, które spotyka się w ogrodzie są wrogiem upraw. Niektóre z nich są bardzo pożyteczne, ponieważ zjadają pewnie odmiany szkodników.

* Biedronka – chyba każdy wie, że biedronki zjadają mszyce, które szybko niszczą warzywa i kwiaty. Trzeba jednak wiedzieć, że larwy tych pożytecznych owadów zjadają ich o wiele więcej. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda, by przez przypadek nie uznać jej za naszego wroga.

* Złotook – ten niepozorny owad skutecznie niszczy największych wrogów zasadzonych w ogrodzie warzyw: mszyce, czerwce, przędziorki, wciorniastki, miodówki oraz ich larwy. Poza tym dorosłe osobniki żywią się pyłkiem roślin, dlatego warto w nim sadzić rośliny miododajne.

* Ważki - dorosłe osobniki oraz ich larwy często przebywają nad oczkiem wodnym. Żywią się ogromną ilością organizmów wodnych, ale nie są wybredne na inne owady, w tym komary.

Jak przyciągnąć pożyteczne owady do ogródka?

Aby w ogrodzie zamieszkała jak największa liczba pożytecznych owadów, należy ograniczać stosowanie w ogródku chemicznych środków ochrony roślin; lepiej stawiać na naturalne preparaty, które równie dobrze poradzą sobie z podniesieniem kondycji niektórych upraw. Poza tym warto też sadzić rośliny miododajne, zwłaszcza kwiaty ozdobne o intensywnym zapachu, które przyciągają rozmaite pożyteczne stworzonka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas