Masz stare kasety magnetofonowe? Można na nich sporo zarobić

Wiele osób wychodzi z założenia, że popularne w latach 80. i 90. kasety magnetofonowe, to wyłącznie relikt przeszłości i zbędna rzecz, która tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce w domowych szafkach. Jednak jak się okazuje – na takich nośnikach można dziś sporo zarobić.

Kasety magnetofonowe wracają do łask. Można na nich sporo zarobić
Kasety magnetofonowe wracają do łask. Można na nich sporo zarobić123RF/PICSEL

Wraca moda na kasety magnetofonowe

Kaseta magnetofonowa po raz pierwszy została zaprezentowana szerszej publiczności 30 sierpnia 1963 r. podczas "Niemieckiej Wystawy Radiowej" i została opracowana w tym samym roku przez firmę Philips. Kaseta zaczęła cieszyć się ogromną popularnością na całym świecie i wypierała popularne płyty winylowe, stając się nośnikiem, na którym dystrybuowano m.in. muzykę.

Postęp technologiczny związany z wprowadzeniem na rynek płyt CD i DVD, a następnie streamingu sprawił, że dziś kaseta magnetofonowa uznawana jest za relikt przeszłości. Nie brakuje jednak kolekcjonerów, którzy upatrują szansę na niemały zarobek. Czy kaseta faktycznie będzie tak modna i popularna, jak płyty winylowe?

Dziś na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale uwzględniając ceny kaset oferowanych w popularnych serwisach ogłoszeniowych, należy mieć na uwadze fakt, że być może kasety magnetofonowe znowu mają szanse zaistnieć w świadomości konsumentów.

Na to, że zainteresowanie kasetami magnetofonowymi rośnie, wskazują twarde dane z największych, europejskich krajów. W 2022 r. w Niemczech zanotowano ośmioprocentowy wzrost sprzedaży tego nośnika, co przełożyło się na sprzedaż kaset w liczbie ok. 100 tys. W tym samym roku w Wielkiej Brytanii sprzedano jeszcze więcej kaset magnetofonowych, bo aż 195 tys.

Co ciekawe - coraz więcej artystów wydając swoją muzykę, decyduje się na dystrybuowanie jej właśnie na kasecie magnetofonowej.

Kasety magnetofonowe znowu cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów
Kasety magnetofonowe znowu cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów123RF/PICSEL

Ile można zarobić na kasetach magnetofonowych?

Rzecz jasna, największą wartość mają kasety magnetofonowe, na które na rynku jest największy popyt z uwagi na małą dostępność. Cena kasety może być również wyższa, jeśli jest ona oferowana jako "nowa", tzn. posiada oryginalną folię i nigdy nie była używana.

W serwisach ogłoszeniowych nie brakuje również ofert na sprzedaż ogromnych kolekcji kaset magnetofonowych. Chcąc nabyć kolekcję 1800 kaset magnetofonowych, trzeba liczyć się z kosztem aż 30 tys. zł. W ogłoszeniu czytamy, że kolekcja zawiera wszystkie rodzaje muzyki, a stan kaset jest dobry i bardzo dobry.

Z kolei w innym ogłoszeniu za zestaw kilkudziesięciu kaset z polskim rapem, trzeba zapłacić 6 tys. zł. Sprzedający zaznacza, że stan kaset jest "idealny lub nowy".

W 2022 r. w Wielkiej Brytanii sprzedano 195 tys. kaset magnetofonowych
W 2022 r. w Wielkiej Brytanii sprzedano 195 tys. kaset magnetofonowych123RF/PICSEL

Jednak ceny pojedynczych kaset, zwłaszcza na rynku amerykańskim, mogą wręcz kosmiczne. Aż 4500 dolarów zapłacono za kasetę z materiałem demo z 1997 r., na której nagrana była muzyka zespołu o nazwie Xero, który kilka lat później zyskał światową sławę pod nazwą Linkin Park.

W 1996 r. Buck 65, czyli artysta znany wśród alternatywnej sceny muzyki rap wydał album pt. "Year Zero". Sęk w tym, że wówczas powstało zaledwie 10 kaset magnetofonowych z albumem, do którego okładkę zrobił sam artysta. Taka kaseta osiągnęła na rynku wartość ponad 1,5 tys. dolarów.

Z kolei za 1,4 tys. dolarów sprzedano kasetę z albumem amerykańskiego gwiazdora Eminema "Tracks From The Slim Shady EP" z 1997 r.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas