Reklama

Reklama

Meble z czasów PRL - cenniejsze niż myślisz

Meble z czasów PRL wracają do łask. Coraz więcej osób szuka stołów, foteli, meblościanek czy krzeseł, które wyprodukowane zostały kilkadziesiąt lat temu w Polsce Ludowej, i co więcej – niektóre z nich warte są niemałe pieniądze.

Meble z PRL-u - warte fortunę 

Na tak zwanych pchlich targach coraz więcej kolekcjonerów i znawców tematu wypatruje konkretnych mebli z PRL, których ceny mogą przyprawiać o zawrót głowy. Na tę chwilę najbardziej poszukiwanymi modelami są m.in.: fotel Lisek, fotel Chierowskiego, stolik Jamnik oraz krzesło Bumerang. Wiele osób nawet nie wie, że posiada w domu, piwnicy czy na strychu meble o znaczącej wartości.

Zobacz także: Wnętrza w stylu PRL wracają do łask

Jednym z najbardziej poszukiwanych krzeseł z czasów PRL jest to zaprojektowane przez Józefa Chierowskiego w latach 70. W naszym kraju znane jest pod nazwą krzesło Aga, ale mówi się na nie również jako krzesło VAR. Obecna cena za ten mebel po renowacji wynosi około 500 zł.

Reklama

Ten sam projektant był również autorem fotela 366, który produkowany był w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. W zależności o zachowanego stanu fotela jego cena waha się od 300 do nawet 5 tysięcy złotych za dwie sztuki.

Czytaj także: Katarzyna Jasiołek: - Rzeczy z przeszłością możemy "adoptować" w porywie serca, a nie sentymentu

Meblościanka z PRL-u. Jedni oddają ją za darmo, inni chcą zarobić

Meblościanka jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym meblem, kiedy mowa o epoce PRL. Największą popularność w naszym kraju zyskała w latach 70. i 80., będąc na wyposażeniu większości mieszkań Polaków. W przypadku meblościanek wystawionych na sprzedaż w serwisach internetowych można mówić o olbrzymich różnicach w cenie. Niektórzy mebla próbują pozbyć się zupełnie za darmo, ale bywają również ogłoszenia, w których meblościanka wyceniana jest na 5 tysięcy złotych.

Czytaj także: Meblościanka: PRL-owski relikt czy współczesny trend?

Regał modułowy. Hit z PRL-u wart nawet 15 tys. zł 

Jednak najdroższym meblem PRL-u jest regał modułowy autorstwa prof. Rajmunda Teofila Hałasa. Liczba dobrze zachowanych regałów jest niewielka, dlatego posiadacze tego mebla mogą za niego zainkasować nawet 15 tysięcy złotych.

Inne, również cenne i poszukiwane meble z czasów PRL są m.in.: krzesło grzybek (wartość około 2500 zł za cztery sztuki), fotel GFM-142 (1800 zł), fotel Stefan (1400 zł), stolik patyczak (1200 zł), komoda jamnik (400 zł).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: meble prl | design prlu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy