Masz w domu nowy telewizor? Lepiej szybko go zarejestruj - inaczej czeka cię wysoka kara

Obowiązek płacenia abonamentu RTV jest związany z obowiązkiem rejestracji nowych odbiorników telewizyjnych i radiowych. Jego spełnianie sprawdzają specjalni kontrolerzy, którzy mogą bez zapowiedzi zapukać do naszych drzwi. Jeśli stwierdzą posiadanie niezarejestrowanego urządzenia, mogą nałożyć wysoką karę.

Za niezarejestrowanie nowego telewizora może nas spotkać kara w wysokości nawet 819 złotych
Za niezarejestrowanie nowego telewizora może nas spotkać kara w wysokości nawet 819 złotych123RF/PICSEL

Wiele ostatnio mówi się o obowiązku płacenia abonamentu RTV oraz związanych z tym kontrolach. Polacy zastanawiają się m.in. czy mają obowiązek wpuszczania kontrolera do mieszkań. Pisaliśmy o tym w artykule: Oto jak należy reagować w razie kontroli RTV. Jeden moment jest kluczowy.

Obowiązek rejestracji telewizora i radia

Okazuje się, że istnieje jeszcze jeden obowiązek dotyczący odbiorników RTV. Każdy nowy telewizor i radio należy zarejestrować. Powinniśmy zrobić to w dowolnej placówce Poczty Polskiej lub na stronie internetowej poczty. Mamy na to 14 dni od zakupu urządzenia.

Jako dowód rejestracji odbiornika telewizyjnego lub radiowego otrzymamy indywidualny numer identyfikacyjny użytkownika oraz numer rachunku bankowego. Właśnie na ten numer należy w przyszłości uiszczać opłatę za abonament RTV.

Kary za brak rejestracji nowego odbiornika

Jeśli nie dokonamy rejestracji nowego telewizora lub radia, musimy liczyć się z karą, które może nałożyć kontroler. Są to specjalnie uprawnienie pracownicy Poczty Polskiej, mogący przyjść do naszego domu bez zapowiedzi. Należy jednak podkreślić, że nie mamy obowiązku ich wpuszczać.

Ile wynoszą kary za brak rejestracji nowych odbiorników? Jest to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty za abonament, która wynosi 8,70 zł w przypadku radia i 27,30 zł za telewizor. Kary wyniosą zatem odpowiednio 261 zł oraz 819 zł.

Z opłat zwolnieni są:

  • seniorzy po 75. roku życia, 
  • osoby posiadające I grupę inwalidzką, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby po 60. roku życia pobierające emeryturę, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Żegnają zmarłych i pytają "Dlaczego?". Turcja po katastrofieDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas