Fala kontroli ruszy w kwietniu. Sprawdź, czy zapukają do twoich drzwi

Kontrolerzy już wkrótce zapukają do domów Polaków. Za sprawą nowej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawą Prawo budowlane sprawdzona zostanie wydajność i bezpieczeństwo systemów ogrzewania, a także dostosowania ich do norm i przepisów. Kiedy rozpoczną się obowiązkowe kontrole?

Do domów Polaków zapukają kontrolerzy. To wynik zmian przepisów
Do domów Polaków zapukają kontrolerzy. To wynik zmian przepisówarchiwum prywatne

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe 2023?

28 kwietnia 2023 roku w życie wejdzie Ustawa z dnia 7 października 2022 o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane. Za sprawą nowych przepisów każdy budynek, także ten nowo wybudowany i oddany do użytku, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Obowiązuje on także tych, którzy planują sprzedać dom lub mieszkanie. Sporządzenie dokumentu jest płatne i wyda je tzw. audytor energetyczny.

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zgodnie z przepisami każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do regularnej kontroli systemu ogrzewania
Zgodnie z przepisami każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do regularnej kontroli systemu ogrzewania123RF/PICSEL

- Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Informacje zawarte w świadectwie pomogą określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. Świadectwo jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. W celu jego wydania należy zgłosić się do firm zajmujących się audytami. Uprzednio warto jednak sprawdzić, czy wybrana firma figuruje w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Kontrole ogrzewania 2023. Kiedy ruszą?

Na tym jednak nie koniec listy nowych obowiązków. Już wkrótce do domów Polaków zapukają kontrolerzy. Co sprawdzą i jak przebiegnie taka kontrola?

Kontrole rozpoczną się wraz z dniem wejścia w życie nowej ustawy, a więc 28 kwietnia 2023 roku.

Każdy budynek, także ten nowo wybudowany i oddany do użytku, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej
Każdy budynek, także ten nowo wybudowany i oddany do użytku, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej123RF/PICSEL

Kontrola ogrzewania 2023: jak będzie przebiegać?

Podczas kontroli sprawdzony zostanie stan techniczny ogrzewania oraz efektywność energetyczna źródeł ciepła. Jak określa art. 23 ustawy terminy kontroli będą różnić się w zależności od mocy oraz źródła ciepła. Kontrola odbędzie się:

  • raz na dwa lata - kontrola kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW
  • raz na trzy lata - kontrola źródeł ciepła niewymienionych wyżej, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW
  • raz na cztery lata - kontrola kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW
  • raz na pięć lat - kontrola kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW

Po przeprowadzonej kontroli sporządzony zostanie protokół. Ten musi być opatrzony numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę.

Ponownej kontroli można jednak uniknąć. Jak podają przepisy, ta nie odbędzie się, jeśli od czasu przeprowadzenia ostatniej nie uległ zmianie żaden z systemów ogrzewania lub wentylacji, a także nie zmienił się charakter energetyczny budynku.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas