Minimalna temperatura w szkole a nauka zdalna. Stacjonarne zajęcia będą odwołane?

Zachowanie minimalnej temperatury w szkole jest konieczne, aby uczniowie mogli kontynuować stacjonarną naukę w placówkach edukacyjnych. Potwierdza to rozporządzenie o wprowadzaniu nauczania zdalnego, z którego wynika, że dzieci mogą zostać zobligowane do nauki we własnych domach, jeśli w klasach szkolnych będzie zbyt zimno. Jednak, czy podwyżki węgla, gazu i energii elektrycznej doprowadzą do takiego obrotu spraw? Rodzice wolą przygotować się na każdy scenariusz, dlatego wyjaśniamy, przy jakiej temperaturze zamykane są szkoły.

Minimalna temperatura w szkole. Ile musi wynosić, aby lekcje mogły się odbywać? Określa to specjalne rozporządzenie
Minimalna temperatura w szkole. Ile musi wynosić, aby lekcje mogły się odbywać? Określa to specjalne rozporządzenie123RF/PICSEL

Zima 2022 nie będzie łatwym czasem z uwagi na podwyżki cen węgla, gazu i energii elektrycznej. Rząd potwierdził, że będą dopłaty do ogrzewania, a jednak polskie rodziny i tak obawiają się, że w budynkach może być zimno. Obawy te dotyczą nie tylko prywatnych domów i mieszkań, ale przede wszystkim placówek edukacyjnych, w których uczą się dzieci.

  • Rodzice biorą pod uwagę różne scenariusze i zastanawiają się, czy od 2 stycznia może wrócić zdalne nauczanie w związku ze zbyt niską temperaturą.
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewniło, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak szkoły, poszukując oszczędności na ogrzewaniu, mogą próbować wykorzystać rozporządzenie o wprowadzaniu nauczania zdalnego. Znalazł się tam zapis, który określa, że dzieci mogą rozpocząć naukę w domu z powodu nieodpowiedniej temperatury w klasach. 
  • Nie zaszkodzi więc przypomnieć przepisów określających, jaka minimalna temperatura w szkole musi zostać zachowana, aby uczniowie mogli pozostać w klasach. 

Kiedy zdalne nauczanie? Czy od 2 stycznia szkoły będą zamknięte?

Temat nauki zdalnej wzbudza skrajne emocje wśród uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy obawiają się, że z uwagi na niełatwą sytuację ekonomiczną, dzieci i młodzież od 2 stycznia 2023 ponownie przejdą w tryb nauki na odległość. Liczne placówki edukacyjne już teraz poszukują oszczędności z uwagi na drastyczne podwyżki rachunków za energię, gaz i wysokie ceny węgla.

Obecnie problem ten dotyczy głównie uczelni wyższych. Uniwersytety: w Białymstoku i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w związku z okolicznościami zapowiedziały już, że w styczniu wprowadzają zdalne nauczanie dla studentów.

Minister edukacji Przemysław Czarnek
Minister edukacji Przemysław CzarnekTomasz JastrzębowskiReporter

Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja jednak rodziców, że "obawy o brak ogrzewania w szkołach i przedszkolach są BEZPODSTAWNE" m.in. z uwagi na ponad 13 mld złotych, jakie instytucja przeznacza na wsparcie samorządów w realizacji tzw. zadań publicznych. W tym również na poprawę efektywności energetycznej.

Minister Czarnek w rozmowie z PAP-em podkreślił, że jeśli temperatura w szkołach będzie zbyt niska z uwagi na nieprawidłowe działania samorządu, ministerstwo wystąpi o zarząd komisaryczny. Resort edukacji zapewnił ponadto, że szkoły i przedszkola otrzymają dodatkowe świadczenia na pokrycie kosztów ogrzewania i będą korzystać z zamrożonych cen gazu

Minimalna temperatura w szkole? Rozporządzenie jasno ją określa

O tym, jaka powinna być w szkole, informuje oficjalny dokument, jakim jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Z zapisów w nim wynika, że temperatura w klasie szkolnej nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. 

W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący
– czytamy w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

Rozwiązania, które mogą być rozwiązaniem w takiej sytuacji to:

  • dwie zmiany w szkole (zmiany planu lekcji),
  • łączenie placówek lub zajęć dla niektórych klas,
  • nauka zdalna lub hybrydowa. 

Przy jakiej temperaturze zamykane są szkoły?

W rozporządzeniu określono również, przy jakiej temperaturze zamykane są szkoły. Do takiej sytuacji może dojść, gdy "temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi - 15°C lub jest niższa". Trzeba jednak pamiętać, że odwołane zajęcia będą musiały zostać odrobione w innym terminie.

Czy szkoły od stycznia wrócą do zdalnego nauczania? Dziś wydaje się to mało prawdopodobne
Czy szkoły od stycznia wrócą do zdalnego nauczania? Dziś wydaje się to mało prawdopodobne123RF/PICSEL

Jak samorządy mogą szukać oszczędności, aby nie musieć zamykać szkół?

PAP poinformował o pomysłach, jakie poszczególne samorządy mają na szukanie oszczędności w związku trudną sytuacją ekonomiczną. Wśród propozycji rozwiązań, wymienia się m.in.

  • zmniejszenie temperatury w szkołach do 19 albo 20 stopni Celsjusza, 
  • wprowadzenie rozwiązań umożliwiających oszczędzanie energii,
  • wyłączenie urządzeń, które w danej chwili nie są wykorzystywane,
  • ograniczenie oświetlania obiektów szkolnych, gdy nie ma takiej potrzeby, 
  • zamykanie ogrzewania, gdy pomieszczenia są wietrzone.
Przy jakiej temperaturze zamykane są szkoły? Warto orientować się w temacie
Przy jakiej temperaturze zamykane są szkoły? Warto orientować się w temacie123RF/PICSEL

Czytaj również:

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas