Reklama

Minister Czarnek zapowiada: Przysposobienie obronne powróci do szkół

Od pierwszego września do polskich szkół powróci przysposobienie obronne w formie zbliżonej do tej sprzed lat – zapowiedział w Telewizji Republika szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Zdaniem ministra, dzięki temu Polacy będą umieli obronić się w sytuacji realnego zagrożenia. Jakie elementy pojawią się w programie nauczania nowego przysposobienia obronnego? Przemysław Czarnek zaznaczył, że będzie to między innymi kurs strzelecki.

Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w polskich szkołach

Przysposobienie obronne obowiązywało w polskich szkołach do 2012 roku. Później zostało zastąpione edukacją dla bezpieczeństwa. Po dziesięciu latach przerwy szef MEiN w Telewizji Republika zapowiedział powrót przedmiotu sprzed lat.

Przemysław Czarnek wytłumaczył, że od 1 września - a więc wraz z rozpoczęciem przyszłego roku szkolnego - do szkół powróci przysposobienie obronne w formie zbliżonej do tej, jaka obowiązywała w przeszłości.

 Co dokładnie oznaczają słowa szefa MEiN?

"Strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią". Jak będzie wyglądało PO?

Podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa -  realizowanych od 2012 roku - młodzież uczyła się główne udzielania pierwszej pomocy w  sytuacjach kryzysowych.

Reklama

Przysposobienie obronne, które realizowano w polskich szkołach dawniej, obejmowało także tematykę typowo wojskową, a więc między innymi ogólne informacje o rodzajach broni, zasadach służby wojskowej, konfliktach zbrojnych oraz topografii.

Dawniej w programie znajdowało się także szkolenie strzeleckie. Szef MEiN chce, by od przyszłego roku praktyka powróciła. Jak tłumaczy: "po to, żeby Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie".

Przemysław Czarnek zapowiada, że zakres programu przysposobienia obronnego obejmie także "strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią". Według ministra obecna sytuacja pozwala na to, aby przywrócić szkolenia strzeleckie. Szef MEiN zaobserwował bowiem powszechne "przyzwolenie na powrót przysposobienia obronnego właśnie ze strzeleniem, z elementami wiedzy obronnej, ale także pierwszej pomocy".

***
Zobacz również:

Wojna w Ukrainie. Wolontariuszka Julia Pajewska trafiła do niewoli

Wysiłki Polaków docenione. "Powinni dostać Nagrodę Nobla"

Uchodźcy mogą wnioskować o numer PESEL. Przed urzędami gigantyczne kolejki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Przemysław Czarnek | ministerstwo edukacji i nauki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy