Młodzi Polacy: Zaradni finansowo, choć nie wierzą w samodzielność własnych dzieci
Młodzi ludzie żyjący w Polsce są w stanie samodzielnie utrzymywać się finansowo. Jak wynika z danych „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016”, jedynie 19 proc. Polaków poniżej 35 roku życia deklaruje, że po wyprowadzce z domu musiało wrócić do rodziców ze względu na swoją sytuację materialną. Mimo tego, aż 50 proc. młodych Polaków twierdzi, że będzie musiało wspierać finansowo swoje dzieci po opuszczeniu przez nie rodzinnego domu.
Prawie połowa (45 proc.) młodych ludzi żyjących w Polsce uważa, że ich sytuacja finansowa jest coraz lepsza. Dla porównania takiego samego zdania jest tylko 21 proc. młodych Belgów. Z kolei 35 proc. respondentów z Polski poniżej 35 roku życia deklaruje, że wiedzie im się lepiej niż własnym rodzicom. To więcej niż średnia europejska, która wynosi 31 proc. Z danych zawartych w "Europejskim Raporcie Płatności Konsumenckich 2016", przygotowanym przez Intrum Justitia wynika także, że młodzi Polacy nie tylko rzadko wracają do swoich domów rodzinnych (w porównaniu np. z deklaracją młodych Słowaków, która wynosiła 31 proc.), ale także rezygnują z wyprowadzki do innego kraju w celu poprawy swojej sytuacji materialnej.
- W tegorocznej edycji naszego badania 22 proc. młodych Polaków przyznało, że rozważa emigrację z kraju w celu poprawy swojej sytuacji materialnej. To pozytywne dane, kiedy zestawimy je z wynikami ubiegłorocznego badania, ponieważ wtedy taką chęć deklarowało aż 48 proc. respondentów poniżej 35 roku życia - komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.
Młodzi Polacy martwią się o przyszłość swoich dzieci
Mimo tego, że młode pokolenie radzi sobie bardzo dobrze finansowo, to aż 50 proc. respondentów poniżej 35 roku życia twierdzi, że będzie musiało wspierać finansowo swoje dzieci po opuszczeniu przez nie rodzinnego domu. Takie obawy mogą być spowodowane tym, że w szkołach brakuje zajęć dotyczących odpowiedniego zarządzania domowym budżetem. Jak wynika z badania, aż 78 proc. młodych Polaków uważa, że dzieci w szkole powinny uczyć się więcej na temat ekonomiki domowego budżetu.
- Umiejętność gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi jest bardzo ważna. Dzięki niej nasze dzieci w przyszłości będą potrafiły wkroczyć w dorosłe życie bez potrzeby finansowego wsparcia rodziców, a następnie zabezpieczyć się przed tak zwaną spiralą zadłużenia, co pozytywnie wpłynie na jakość ich życia - dodaje prezes Intrum Justitia.
Pokolenie młodych Polaków staje się coraz bardziej samodzielne i coraz lepiej radzi sobie finansowo. Spowodowane jest to z pewnością faktem, że dla ludzi poniżej 35 roku życia priorytetem staje się kariera. Wspinanie się coraz wyżej po szczeblach w hierarchii zawodowej pozwala młodym ludziom na szybkie usamodzielnienie się bez zmiany na gorsze dotychczasowego poziomu życia.
O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2016 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=21 317 wywiadów przeprowadzonych we wszystkich 21 krajach. Grupa docelowa tego badania została zdefiniowana jako osoby w wieku 18 lat i więcej, które są głównie lub częściowo odpowiedzialne za sprawy finansowe i płatności ich rodziny. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.