Reklama

Reklama

Mogą stracić rentę rodzinną. Kluczowy jeden dokument, a czasu coraz mniej

Wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej można składać tylko do końca września - przypomina ZUS. Ale to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Ważne jest też skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. - Jeśli komplet dokumentów wpłynie z opóźnieniem, np. w październiku, renta rodzinna za wrzesień przepadnie - ostrzega ZUS. Co należy zrobić i o jakich dokumentach pamiętać?

Wnioski o dalszą wypłatę renty rodzinnej - termin 

- Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca września złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty - informuje ZUS. Przy składaniu wniosku należy pamiętać o dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. - Trzeba do niego dołączyć zaświadczenie ze szkoły potwierdzające dalszą naukę. Jeśli komplet dokumentów wpłynie z opóźnieniem, np. w październiku, renta rodzinna za wrzesień przepadnie - czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS. 

A jak wygląda sytuacja maturzystów, którzy pobierają rentę rodzinną i zostali przyjęci na pierwszy rok studiów? Jak tłumaczy ZUS, do końca września muszą złożyć wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia. Natomiast do końca października muszą uzupełnić dokumentację o zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów. Pozostali studenci mogą złożyć wniosek i zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do końca października.

Reklama

Czytaj równieżPolacy szturmują lasy. "Leśnik stos mierzy i wycenia"

Kiedy nie trzeba zaświadczenia do wniosku o rentę rodzinną?

Zaświadczenie nie trzeba ponownie dokładać do wniosku w momencie, kiedy uczelnia czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). Wówczas ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres, ale w każdej chwili możne sprawdzić, czy uczeń lub student faktycznie nadal się uczy.

Nie poinformujesz ZUS-u. "Świadczenie zwrócisz z odsetkami"

W sytuacji, kiedy uczeń lub student przerwie naukę i nie poinformuje o tym ZUS, musi liczyć się z konsekwencjami. - Jeśli tego nie zrobi, to nienależne świadczenie trzeba będzie potem zwrócić z odsetkami - przypomina ZUS. 

Sprawdź także: Co ostatnia cyfra daty urodzenia mówi o twojej osobowości? Okazuje się, że sporo!

Renta rodzinna - komu przysługuje?

Komu przysługuje renta rodzinna? Kto może liczyć na dodatkowe wsparcie? 

  • Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia, a jeśli kontynuują naukę - nawet do 25 roku życia. 
  • Studenci, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą otrzymywać rentę aż do jego zakończenia. 
  • Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16 roku życia lub w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy