Mogą stracić rentę rodzinną. Kluczowy jeden dokument, a czasu coraz mniej
Wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej można składać tylko do końca września - przypomina ZUS. Ale to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Ważne jest też skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. - Jeśli komplet dokumentów wpłynie z opóźnieniem, np. w październiku, renta rodzinna za wrzesień przepadnie - ostrzega ZUS. Co należy zrobić i o jakich dokumentach pamiętać?
Spis treści:
Wnioski o dalszą wypłatę renty rodzinnej - termin
- Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca września złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty - informuje ZUS. Przy składaniu wniosku należy pamiętać o dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. - Trzeba do niego dołączyć zaświadczenie ze szkoły potwierdzające dalszą naukę. Jeśli komplet dokumentów wpłynie z opóźnieniem, np. w październiku, renta rodzinna za wrzesień przepadnie - czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS.
A jak wygląda sytuacja maturzystów, którzy pobierają rentę rodzinną i zostali przyjęci na pierwszy rok studiów? Jak tłumaczy ZUS, do końca września muszą złożyć wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia. Natomiast do końca października muszą uzupełnić dokumentację o zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów. Pozostali studenci mogą złożyć wniosek i zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do końca października.
Osoby, które rozpoczną naukę w innym miesiącu niż wrzesień lub październik, muszą dostarczyć zaświadczenie do końca miesiąca, w którym zostały przyjęte do placówki edukacyjnej
Czytaj również: Polacy szturmują lasy. "Leśnik stos mierzy i wycenia"
Kiedy nie trzeba zaświadczenia do wniosku o rentę rodzinną?
Zaświadczenie nie trzeba ponownie dokładać do wniosku w momencie, kiedy uczelnia czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). Wówczas ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres, ale w każdej chwili możne sprawdzić, czy uczeń lub student faktycznie nadal się uczy.
Nie poinformujesz ZUS-u. "Świadczenie zwrócisz z odsetkami"
W sytuacji, kiedy uczeń lub student przerwie naukę i nie poinformuje o tym ZUS, musi liczyć się z konsekwencjami. - Jeśli tego nie zrobi, to nienależne świadczenie trzeba będzie potem zwrócić z odsetkami - przypomina ZUS.
Renta rodzinna - komu przysługuje?
Komu przysługuje renta rodzinna? Kto może liczyć na dodatkowe wsparcie?
- Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia, a jeśli kontynuują naukę - nawet do 25 roku życia.
- Studenci, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą otrzymywać rentę aż do jego zakończenia.
- Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16 roku życia lub w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.
***