Reklama

Na dnie znaleźli... wózek na zakupy! Eksperci zdradzają, co znajduje się w wodzie na Zakrzówku. ZZM komentuje

Na zewnątrz piękna "polska Chorwacja", ale wewnątrz wód dzieje się tragedia, która zagraża tamtejszemu ekosystemowi. Nurkowie postanowili nagrać realia zalewu Zakrzówek, to co tam znaleźli, pozbawia mowy. Środowisko wodne jest dla nich, jak drugi dom, więc apelują o zachowanie czystości. ZZM komentuje film.

Na dnie majtki i... wózek na zakupy. Niebywałe "skarby" w zalewie Zakrzówek

Niedawno w sieci pojawił się film nagrany przez Krzysztofa Palucha, który jest nurkiem instruktorem i strażakiem. Wideo zrobiło niemałe wrażenie na odbiorcach. Pan Krzysztof często nurkuje w zbiorniku i z tygodnia na tydzień widzi tam coraz więcej śmieci. To nie pierwszy raz, gdy nurek publikuje realia tego miejsca i niestety jest ciągłym świadkiem zanieczyszczeń, jakie tworzą osoby odwiedzające Park Zakrzówek. To, co zostało ukazane na filmie, wprawia w osłupienie. Najlepiej zobaczyć to na własne oczy:

Na dnie zalewu można znaleźć niebywałe "skarby". Nurek informuje, że widział tam wyrzucone butelki i puszki po napojach alkoholowych, materace, tampony, opakowania plastikowe, bieliznę, czapkę, a nawet... wózek na zakupy! Odwiedzający potrafią wrócić z pobliskiego marketu z wózkiem, przywieźć nim grilla jednorazowego, alkohol i potem wszystko wyrzucić do wody. 

Reklama

Krzysztof Paluch dodaje, że jest chętny na podjęcie się inicjatyw związanych z oczyszczaniem wód na Zakrzówku.

Filmy spotkały się z przerażeniem i złością internautów na temat tego, jak odwiedzający "dbają" o odnowiony Park Zakrzówek. Tak długo wyczekiwany, a już został zaniedbany. Oto kilka słów ze strony internautów:

Niestety często oddając się przyjemnościom, związanym z wakacjami ludzie zapominają o tym, że każdy bierze za siebie odpowiedzialność oraz za to, w jakim stanie zostawia po sobie miejsce. 

Przekonał się o tym również Rafał Włudyka, który nurkuje w wodach Zakrzówka od 12 lat. Mężczyzna twierdzi, że nawet próbował kontaktować się z ZZM, aby pomóc w oczyszczaniu wody, a jedyne, o co poprosił, to o kontenery na śmieci. Niestety ZZM nie wyraziło na to zgody, powodem miał być brak środków pieniężnych. 

Rafał Włudyka również ma nadzieję, że zostaną podjęte działania związane z oczyszczaniem wód, gdyż zanieczyszczenia tam są bardzo poważnym problemem. 

Zobacz również: Mieszkańcy Krakowa wyjaśniają, co się dzieje w "polskiej Chorwacji"

Czy ZZM podejmie działania związane z oczyszczaniem wody?

ZZM stara się docierać do odwiedzających Zakrzówek za pomocą swojej strony internetowej i mediów społecznościowych. Niedawno zamieścił na Facebooku post apelujący o zanieczyszczeniach i zniszczeniach "górnej części Zakrzówka". ZZM apeluje ponownie, aby nie zaśmiecać przestrzeni udostępnionej odwiedzającym. Dodaje, że takie zachowanie dotyczy zarówno pomostów, jak i wody czy terenu całego Parku Zakrzówek. 

ZZM informuje, że nie wyklucza organizacji inicjatyw związanych z oczyszczaniem wód na terenie Zakrzówka. Dodaje, że pojawiły się propozycje w mediach społecznościowych ze strony środowiska nurkowego. Możemy mieć teraz tylko nadzieję, że wspomniane prace dojdą do skutku i będziemy mogli niebawem zobaczyć tego efekt.

Śmieci w wodzie mogą rozkładać się od kilku tygodni do kilku tysięcy lat. Wszystko zależy od tego, z czego wykonany jest odpad. Zanim wyrzucimy niepotrzebne nam opakowania, zastanówmy się kilka razy, czy wiele wysiłku kosztuje nas przeniesienie ich do kosza. Oczywiście nie zawsze mamy pod ręką kosz, jednak schowanie odpadów do plecaka lub reklamówki jest rozsądniejszym rozwiązaniem, niż wyrzucenie ich do wody.

Zobacz również: ZZM w Krakowie apeluje w kwestii Zakrzówka. Opublikowano szokujące zdjęcia

Kraków. Na Zakrzówku rozegrają się "dantejskie sceny"? Radny ma pewną propozycję

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: park zakrzówek | odpady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy