Reklama

W Małopolsce rozegrają się „dantejskie sceny”? Długo wyczekiwana atrakcja zostanie w końcu otwarta

„W lecie będą działy się tam dantejskie sceny. Nie tylko cały Kraków, ale połowa Małopolski będzie przyjeżdżać na darmowe pływanie” – alarmuje Łukasz Wantuch. W tym roku w Krakowie ma zostać otwarta długo wyczekiwana atrakcja, czyli kąpielisko na Zakrzówku. Krakowski radny uważa, że wstęp powinien być płatny.

W tym roku ma nastąpić długo wyczekiwane przez mieszkańców Krakowa otwarcie kąpieliska na Zakrzówku. Prace w tym miejscu trwają od 2019 roku - powstaje tu park z kilkoma basenami o różnej głębokości. Pierwszy z nich został zamontowany jesienią 2021 roku.

Na terenie zalewu powstaje również budynek, w którym zostanie usytuowany m.in. punkt widokowy. W parku mieszkańcy i turyści będą mogli odpoczywać na ławkach czy huśtawkach.

Koszt inwestycji to ponad 54 mln zł. Kąpielisko na Zakrzówku ma zostać otwarte tuż przed startem sezonu wakacyjnego, a cały park będzie gotowy do  końca 2023 roku.

Reklama

Zobacz też: Na krakowskim Zakrzówku powstają pływające baseny

"Dantejskie sceny" na Zakrzówku?

Temat Zakrzówka od zawsze budził wśród mieszkańców spore emocje. Jeden z krakowskich radnych zaproponował, aby wstęp na Zakrzówek był płatny. Łukasz Wantuch w mediach społecznościowych opublikował nawet sugerowany cennik. 

Jego zdaniem mieszkańcy Krakowa za wejście mogliby płacić 5 zł, a osoby przyjezdne - 20 zł za cały dzień. Za wstęp nie musiałyby płacić dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz seniorzy, którzy mają ponad 65 lat.

Nie tylko cały Kraków, ale połowa Małopolski będzie przyjeżdżać na darmowe pływanie. Będzie tłok, kolejki, przekleństwa i chamstwo. Poza tym nasza psychika jest tak skonstruowana, że to co za darmo, uważamy za bezwartościowe - rozpoczął swój post na Facebooku Wantuch. - Uważam, że wejście powinno być płatne. Bardzo mała kwota, ale nie chodzi o pieniądze, tylko poszanowanie.

Zobacz też: "To miejsce było naszym odkryciem".  5 odludnych miejsc w Polsce, w których odpoczniesz od zgiełku

Krakowski radny: "Tysiące wściekłych ludzi i zablokowane drogi"

Wantuch zaproponował, aby miasto wprowadziło system zakupu biletów wyłącznie przez internet na określony dzień.

- Tylko przez internet, jak jest w wielu miejscach w Europie. Dzięki temu unikniemy chaosu i dantejskich scen. Naprawdę, najlepiej rozwiązuje się te problemy, których jeszcze nie ma. Przyjdzie czerwiec, weekend, ciepły, słoneczny i będziemy mieć tysiące wściekłych ludzi i zablokowane wszystkie drogi dojazdowe. Nie czekajmy, aż moje słowa staną się prawdą - zaapelował Wantuch.

Pod postem radnego wybuchła dyskusja. "Wejście na minuty", "Co będzie z dzikimi plażami?", "Trzeba jeszcze postawić parkometry" - komentowali użytkownicy.

"Przecież będą bramki zliczające ludzi i nie będą wpuszczać więcej niż jest miejsc. Nie mówię że nie ma być płatne żeby była jasność" - stwierdził jeden z komentujących. Wantuch nie pozostawił tego bez odpowiedzi.

"Tak, ale piekło będzie przed bramkami. Tysiące ludzi stojących na słońcu w kolekcje. Chamstwo, przekleństwa i burdy. Dlatego musi być zakup lub chociaż rezerwacja przez internet tylko. Aby ludzie nie przyjeżdżali niepotrzebnie" - ocenił radny.

"Dokładnie tak. Wystarczy spojrzeć na Bagry, nie ma kto sprzątać ton śmieci, Kryspinów-płatny parking, płatne wejście i jakoś zaparkować nie można. Rozdawnictwo nie jest dobre" - zgodziła się z propozycją radnego mieszkanka Krakowa.

Odpowiedzialny za inwestycję Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie już wcześniej w rozmowie z "Gazetą Krakowską" zapewniał, że za wstęp na kąpielisko nie będzie pobierana opłata.

W rejonie małego zbiornika pojawiły się za to metalowe bramki, których zadaniem ma być liczenie osób wchodzących na teren kąpieliska. W rozmowie z "Gazetą Krakowską" urzędnicy przekazali, że przebywać jednocześnie na małym zbiorniku i korzystać z basenów, szacunkowo będzie mogło "od 600 do 1000 użytkowników".

Zobacz też: Turystyczny hit na mapie Małopolski. Malownicze uzdrowisko ukryte w górach

Zakrzówek. Krakowianie kochają to miejsce

Zakrzówek to sztuczny zbiornik wodny w Krakowie, który powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Jest położony na terenie uroczyska Skałki Twardowskiego i tworzą go dwa połączone ze sobą zbiorniki, połączone przesmykiem. Podczas II wojny światowej teren był wykorzystywany jako kamieniołom. Zakrzówek był również planem filmowym - kręcono tu film "Boże skrawki" w reż. Jerzego Bogajewicza.

Zakrzówek jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku wśród krakowian. Bliska odległość od centrum miasta i urokliwe otoczenie sprawiają, że mieszkańcy chętnie wybierają tę okolicę na spacery czy pikniki w otoczeniu zieleni. Miejsce to zachwyca o każdej porze roku i jest ostoją dla wielu gatunków owadów i zwierząt. Wapienne skały i turkusowa woda przyciągają mieszkańców jak magnes, a taki krajobraz z pewnością sprzyja odpoczynkowi w plenerze.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakrzówek | Kraków | Małopolska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy