Reklama

Na te przelewy czekają miliony emerytów. Jest deklaracja na 2023 rok

Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe świadczenia pieniężne, z których od kilku lat mogą skorzystać polscy seniorzy. Z zapowiedzi rządu wynika, że okres ich obowiązywania zostanie przedłużony na przyszły rok. Ile wyniesie trzynasta i czternasta emerytura w 2023 r. i komu będzie przysługiwała? Wyjaśniamy.

Seniorzy w Polsce nie opływają w luksusy. Najniższa emerytura wynosi obecnie 1338,44 zł brutto, czyli zaledwie 1217,98 zł netto. Jest to niewielka kwota, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że koszty życia cały czas rosną. Starsze osoby mogą jednak liczyć na dodatkowe świadczenia dla seniorów, w tym popularną 13. i 14. emeryturę

Trzynasta i czternasta emerytura 2023 - ile wyniesie?

13. emerytura została po raz pierwszy wypłacona w 2019 r., natomiast od 2020 r. na mocy ustawy stanowi świadczenie gwarantowane zarówno emerytom, jak i rencistom. 

Rok później wprowadzono również 14. emeryturę. Początkowo miała być ona świadczeniem jednorazowym, jednak ze względu na szalejącą inflację, wypłacono ją również w 2022 r., a wszystko wskazuje na to, że wpłynie na konto seniorów także w 2023 r.

Reklama

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, do tej pory na ten cel przeznaczono z budżetu państwa aż 70 mld złotych. 

W tym roku wysokość "trzynastki" oraz "czternastki" była równa najniższej emeryturze, co oznacza, że wyniosła ona 1338,44 zł brutto. Podobnie będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku. W marcu 2023 zapowiadana jest waloryzacja emerytur i rent, dzięki czemu najniższe świadczenie wzrośnie najprawdopodobniej do  1588,44 zł brutto. Tyle również wyniesie trzynasta emerytura 2023. 

Kwota czternastej emerytury nie została jeszcze potwierdzona, można się jednak spodziewać, że będzie ona podobna. 

Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie dla seniorów?

Trzynasta emerytura jest gwarantowana ustawowo. Oznacza to, że przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, bez względu na wysokość dochodów czy sumę odprowadzonych składek. Seniorzy mogą więc mieć pewność, że otrzymają ją również w przyszłym roku.

Z zapowiedzi premiera Morawieckiego oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg wynika, że również czternasta emerytura będzie wypłacana co roku, nie zostało to jednak jeszcze poparte ustawą. 

Do tej pory z maksymalnej wysokości "czternastki" mogli skorzystać seniorzy, których emerytura zasadnicza nie przekraczała  2900 zł brutto. W przypadku wyższych dochodów stosowana była tzw. zasada "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość świadczenia może wynieść 50 zł. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku będzie podobnie.

Czy trzeba składać wnioski o przyznanie trzynastki i czternastki?

Seniorzy zainteresowani otrzymaniem dodatkowej emerytury nie muszą się martwić nadmiarem formalności. Do tej pory zarówno trzynastka, jak i czternastka wypłacana była przez ZUS wszystkim upoważnionym osobom automatycznie. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. W przypadku czternastej emerytury ZUS samodzielnie przelicza również, jaką powinna mieć ona wysokość.

Czytaj również:

Zniżki dla seniorów. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić

Czy będzie 15. emerytura? Resort rodziny i polityku społecznej wyjaśnia

Podwójna emerytura. Kto ma prawo do dwóch świadczeń?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | 13. emerytura | świadczenia emerytalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy